Jaká by byla výše mého starobního důchodu, kdybych se vdala?

Otázka:

Dobrý den, jsem důchodkyně, ročník ročník nar. 1949, mám po úpravě v lednu 2019 přiznán důchod starobní – výměra procentní ve výši 7240,-Kč, výměra základní ve výši 3270,-Kč, a důchod vdovský – výměra procentní ve výši 2901,- Kč, celkem 13411,-Kč. Jaká by byla výše mého starobního důchodu, kdybych se vdala. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaká by byla výše mého starobního důchodu, kdybych se vdala?

Starobní důchod budete i po svatbě pobírat v dosavadní výši, “pouze” vám bude odebrán vdovský důchod – § 50 odst. 5 zákona č. 155/1995 Sb. Po svatbě budete tedy pobírat 10.510 Kč (procentní výměru 7240 Kč a základní výměru 3.270 Kč).

Sňatek jste povinna do 8 dnů nahlásit ČSSZ – § 50 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb.