Jak zjistím, že mi byla započtena doba péče o díte?

Otázka:

Dobrý den, nyní jsem se u Vás dočetla, že i když mám plný ID, tak i výpočet by mohl ovlivnit započítání péče o dítě. Chtěla jsem se zeptat jak to mohu zjistit, když se důchod počítá od r. 1986 a já měla 2 děti narozené listopad 1980 a listopad 1981, pracovat jsem potom začala v říjnu 1983. Plný ID až od r. 2008 v mezidobí mám a zda na výši ID mají vliv odpracované roky. S přáním krásného dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak zjistím, že mi byla započtena doba péče o díte?

Důchod se nepočítá od roku 1986. Od roku 1986 se hodnotí pouze vyměřovací základy (výdělky), ale doby pojištění se hodnotí od ukončení povinné školní docházky. Dobu péče o dítě je ale možné hodnotit až od 18 let.

Zda vám byla doba péče o dítě v době, kdy jste nebyla zaměstnaná, zhodnocena, zjistíte jednoduše z osobního listu důchodového pojištění, který je součásti rozhodnutí o přiznání důchodu a jsou na něm uvedeny všechny doby, které byly při výpočtu důchodu započteny.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Mařík,
děkuji Vám za odpověď, ale k výpočtu ID jsem bohužel žádný list o odpracovaných letech nedostala. Když jsem si o něj již dříve psala, tak tam byly vypočteny jen odpracované dny počítané od nástupu do učebního oboru až do r. 1986, takže tam z toho jsem bohužel nic nevyčetla – myslím děti. Dříve jsem měla částečný ID a pak plný ID, je to už dost dlouhá doba, tak si bohužel nevzpomínám, zda jsem k žádosti přikládala rodné listy dětí. Když jsem žádala o plný ID, tak už chtěli jen ob. průkaz . Já jsem měla odpracované i nějaké roky i když jsem pobírala částečný ID a celou tu dobu jsem byla hlášena na ÚP. Po přiznání plného ID jsem byla z evidence vyřazena- kvůli zdrav. stavu již nemohu pracovat. Vůbec žádné podklady nechtěli, ani si se mnou neověřovali mé zaměstnání a pak mi jen poslali přepočet důchodu, bez informativního listu odpracovaných let.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Je rozdíl mezi osobním listem důchodového pojištění (OLDP) a informativním osobním listem důchodového pojištění (IOLDP). Zatímco OLDP je součástí rozhodnutí a určitě jste ho obdržela, když vám byl invalidní důchod přiznán, IOLDP je informativní přehled evidovaných dob ČSSZ, na kterém být péče o dítě vůbec uvedena nemusí, i když jste ji k žádosti o důchod dokládala.

Rodné listy dětí jsou naprosto standardní doklad, který je k žádosti o důchod přikládán a nenapadá mě jediný důvod, proč by tomu tak ve vašem případě nemělo být. Pokud byly rodné listy dětí doloženy už k první žádosti, pak je nebylo potřeba znovu dokládat k žádosti o plný invalidní důchod (OSSZ je po vás správně nepožadovala). Informaci o dobách, které byly při výpočtu vašeho důchodu zhodnoceny vám mohou poskytnout na vaší OSSZ.