Jak postupovat při chybějící době pojištění?

Otázka:

Dobrý den, jsem muž nar.8.7.1956 a jsem u firmy, která končí. jsem zde zaměstnancem a chtěl bych odejít do předdůchodu. Je prosím lepší- pokud mohu jsem v této firmě jednatelem jít na ´prac. úřad nebo přímo do předdůchodu? dále bych se ctěl zeptat- v inf. osobním listě z ČSSZ mi chybí zapsaných 5 let, kdy jsem pracoval u firmyod r.1993-1998 a tato firma zkrachovala. mám pouze potvrzení o zaměstnání ale nemám potvr. o zdan. příjmech.. Jak prosím mák postupovat?prac. slouvu jsem také nenašel. jen potvr. o zaměstnání, které jsem předal následujícímu zaměstnavateli. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak postupovat při chybějící době pojištění?

Pokud vás moje předchozí odpověď nepřesvědčila o nevýhodnosti předdůchodu a stále o něm uvažujete, je rozhodně vhodnější využít evidenci úřadu práce (budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti) a pokud poté nebo už v souběhu s evidencí na úřadu práce budete pobírat předdůchod, je určitě vhodné i nadále na úřadu práce zůstat. Bude se vám alespoň v tomto rozsahu, hodnotit další doba pro výpočet starobního důchodu. Tuto situaci jsem rozebíral např. zde.

Doba pobírání předdůchodu totiž není dobou pojištění pro výpočet důchodu ani pro vznik nároku na starobní důchod.

Potvrzení o zaměstnání vám minimálně k době od roku 1996 (došlo ke změně zákona a je třeba prokázat účast na pojištění) určitě stačit nebude. I před rokem 1996 by bylo vhodné dohledat výdělky. Obraťte se na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a s její spoluprací bude nutné chybějící dobu zaměstnání/pojištění a výdělky (vyměřovací základy) došetřit.