Je mi 60 let, před pěti lety zkrachovala firma, ve které jsem nepřetržitě pracoval 35 let. Teď pracuji za minimální mzdu

Otázka:

Dobrý den, je mi 60 let, před pěti lety zkrachovala firma ve které jsem nepřetržitě pracoval 35 let, teď pracuji za minimální mzdu jako DPČ a jako DPČ mám nepravidelný příjem, někdy jen 5 000Kč čistého za měsíc, jindy 11 000Kč měsíčně. Timto současným nízkým příjmem si snižuji výpočtový důchodový základ, bohužel ve svém věku již lépe placenou práci neseženu…Dlouhá léta jsem si pravidelně spořil v penzijku, díky tomu mám možnost odejít až na tři roky do předdůchodu. Také mě zajímá možnost předčasného důchodu se zamítačkou, případně jeho čerpání bez zamítačky. Prosím o odpověď jak se nejlépe rozhodnout. Předem moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi 60 let, před pěti lety zkrachovala firma, ve které jsem nepřetržitě pracoval 35 let. Teď pracuji za minimální mzdu

Snížení výdělků a ve výsledku osobního vyměřovacího základu (OVZ – zjednodušené průměrný měsíční výdělek) bude mít na výpočet výše důchodu jen velmi malý vliv. Toto není nic, co by vás muselo trápit.

Jak se nejlépe rozhodnout vám neporadím, protože nikdo dnes nezná výpočet důchodu v dalších letech (ani v roce 2024), natož pak za 4 až 5 let. Navíc vše je otázkou návratnosti, jak to vysvětluji v tomto článku. Obecně bych se rozhodoval takto:

Pokud uvažujete o předčasném důchodu v následujících letech, volil bych postup s přiznáním důchodu nyní před účinností plánových změn (plán je na 1. 9. 2023) a odloženou výplatou. Vzhledem ke zhoršení parametrů u předčasných důchodu, tj. především ke zvýšení krácení a omezení valorizací před dosažením důchodového věku, nepředpokládám, že by přiznání předčasného důchod po účinnosti změn mohlo vycházet na podzim 2023 nebo v roce 2024 lépe, než za současných podmínek. Podmínkou je, abyste byl i nadále výdělečně činný s účastí na sociálním pojištění. Uvažovat o předčasném důchodu v následujících letech pak nemá úplně smysl.

Svůj názor na předdůchod jsem sepsal v tomto článku. Pokud si požádáte o předčasný důchod bez výplaty nebo i s výplatou, předdůchod už vám k ničemu nebude. Uvažovat o něm byste mohl v situaci, kdy byste chtěl v současném zaměstnání vyčkat až do důchodového věku a nemít tedy přiznán předčasný důchod.

Z takto položeného dotazu vymyslím mnoho variant, jak se dá postupovat. Záleží na tom, kdy chcete důchod začít pobírat. Neexistuje jedno správné univerzální řešení, protože výhodnost postupu záleží na návratnosti, tj. na tom, jak dlouho budete důchod pobírat, což nikdo neví. Určitě bych se vyhnul přiznání předčasného důchodu po účinnosti změn zákona o důchodovém pojištění.