Jak ovlivní průměrný důchod péče o 2 děti do 3 let ohodnocená fiktivním vyměřovacím základem?

Otázka:

Dobrý den p. Maříku,
zajímalo by mně, jak ovlivní průměrný důchod péče o 2 děti do 3 let (celkem 6 let) ohodnocená fiktivním vyměřovacím základem? Čtu, že postupem času se porovnání s výchovným (500 Kč na dítě) stane méně výhodné. Za jakých podmínek (při jaké průměrné mzdě) k tomu dojde? Nejsem si jistá, jestli dotaz formuluji správně…
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak ovlivní průměrný důchod péče o 2 děti do 3 let ohodnocená fiktivním vyměřovacím základem?

Rodinný vyměřovací základ je další nesmysl, který (po výchovném) nijak nezapadá do výpočtu důchodu, jak byl a je nastaven. Navíc v podobně, v jaké byl schválen (k dnešnímu dni ještě ne definitivně), jde o další zkomplikování výpočtu důchodu, který je už tak poměrně složitý a pro „laiky“ už bude výpočet nevysvětlitelný. Musíme doufat, že do roku 2027, kdy má být zaveden, dojde k úpravě této…

Dotaz formulujete správně, ale odpovědět, při jaké mzdě bude rodinný vyměřovací základ výhodnější, nelze. Je to právě z důvodu komplexnosti výpočtu – hodnotí se výdělky od roku 1986. Nemůžete říct, že nyní máte nějakou mzdu a z toho vycházet. Před 30 lety jste měla jinou.

Obecně: Komukoliv, kdo bude mít OVZ bez tohoto fiktivního vyměřovacího základu vyšší než průměrnou mzdu, rodinný vyměřovací základ nepomůže, protože by zhoršoval průměr z jeho vlastních vyšších výdělků a důchod by snížil. U nižšího OVZ než je průměrná mzda sice rodinný vyměřovací základ pomůže ke zvýšení důchodu, ale pokud to nebude alespoň o 500 Kč, nebude to k ničemu (důchod se zvýší o 500 Kč i bez rodinného vyměřovacího základu). Zásadnější vliv toto může mít u poměrně nízkých důchodů, např. u OSVČ, příp. žen s velmi nízkou mzdou.