Po přiznání invalidního důchodu jsem pracovala na částečný úvazek. Ovlivní to výpočet starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den. Jsem žena 64let vychované 3 děti. Mám vyměřený invalidní důchod 3stupně.Při důchodě pracuji od roku 2018 na částečný úvazek na dobu neurčitou.Důchod přiznán od roku2013 Mohu požádat o starobní důchod a ovlivní výši tohoto důchodu mé výdělky z pracovní činnosti tzn.že bude vyšší než invalidní? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po přiznání invalidního důchodu jsem pracovala na částečný úvazek. Ovlivní to výpočet starobního důchodu?

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Vyměřovací základy získané při částečném úvazku výpočet starobního důchodu velmi pravděpodobně neovlivní, a pokud, tak spíše negativně. Ve většině případů je ale výhodnější tzv. STOP OVZ výpočet, kde již další vyměřovací základy po přiznání invalidního důchodu nehrají roli.

To jestli bude starobní důchod vyšší, není možné stanovit z toho, že jste ještě nějakou dobu pracovala. Starobní důchod může vyjít vyšší, i nemusí.

O starobní důchod je ale třeba požádat, protože nižší částku pobírat nemůžete. Navíc žádost o starobní důchod je podmínkou, aby vám bylo mohlo být přiznáno výchovné za děti.