Jak mám postupovat, jelikož nezvládám práci – nemocenská, úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu.
Jsem invalidní 1 stupeň od roku 2008. Můj zdravotní stav mi nedovoluje plně vykonávat v zaměstnání úkoly. V letošním roce 8.8. mi bude 57 let, vychovala jsem 3 děti, pojištění 42 let podle informativního listu DP. Mám těžké astma, v roce 2007 a následně v roce 208 jsem prodělal operace nádoru mozku. Jak mám postupovat, jelikož nezvládám práci – nemocenská?; úřad práce? Hlavně mě zajímá předčasný důchod. Vyplatí se? O kolik budu krácena. Za odpověď moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak mám postupovat, jelikož nezvládám práci – nemocenská, úřad práce?

Pokud vycházíte z informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP), pak ten neuvádí počet let pojištění, ale pouze počet evidovaných dob, což může (ne vždy ale musí) být zcela odlišný údaj. Vysvětluji to v článku o IOLDP.

Obecně platí, že nejdříve je vhodné co nejdéle marodit (pokud vás ošetřující lékař nechá), poté vyčerpat podporu na úřadu práce a následně příp. volit další varianty. Vám ale zbývá do důchodu ještě mnoho let a v zásadě jedinou rozumnou variantou bude další evidence na úřadu práce bez podpory.

Pokud vás zajímá předčasný důchod, přečtěte si základní článek, který jsem o něm napsal. Naleznete v něm jak kalkulačku vhodných dat, tak i kalkulačku výše krácení. Zda se přiznání předčasného důchodu vyplatí, je vždy otázkou návratnosti. Čím déle budete (předčasný) starobní důchod pobírat, tím víc se vám vyplatí čekat až na důchodový věk a přiznání nepokráceného důchodu.