Mám úřad práce informovat, že budu podávat námitku

Otázka:

Dobrý den, v 07/2017 jsem měla uraz a byla rok na PN. Po roce jsem dostala ID 3. stupně a nyní mi stupeň snížili na 1. Stále nejsem doléčená, musím denně docházet na rehabilitace a čeká mě zřejmě další operace. Mám podat námitku a jít se nahlásit na úřad práce? Mám úřad informovat o odvolání, aby mě zatím jen vedli v evidenci? Z lékařských zpráv,které posudkový lékař neměl v době posuzování k dispozici je zřejmé, že nejsem dolečená a čeká mě další operace. děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám úřad práce informovat, že budu podávat námitku

Jak ČSSZ postupuje a jak má postupovat invalidní důchodce po snížení stupně invalidity a následně i invalidního důchodu, vysvětluji v závěru tohoto článku. Uplatnění námitky nemá odkladný účinek (rozhodnutí ČSSZ je předběžně vykonatelné). Informovat úřad práce o uplatnění námitky sice můžete, ale nemyslím si, že by to mělo na postup ÚP vliv. Pokud by vám byla podpora v nezaměstnanosti vyplacena a zpětně byste byla opět uznána invalidní ve III. stupni, vyplacenou podporu úřadu práce vrátíte.

Spoléhat se na úspěch v námitkovém řízení by nebylo rozumné.

Otázka doplněna:

Hezký den moc děkuji za odpověd a chtěla bych se tedy v souvislosti s mou otázkou zeptat. viz dotaz níže

V případě, že mi pracovní uřad nabídne práci, já nastoupím do zaměstnání a po určité době mi zpětně vrátí ID 3.stupně, tak rozvážu PP ale peníze vracet nebudu?
A co v případě že odmítnu práci z PÚ (jelikož nejsem dolečena a docházím denně na rehabilitace) potom mě tedy vyškrtnou z evidence a budu i bez podpory?

děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Výdělečná činnost invalidních důchodců není zákonem omezena. Co byste si vydělala, byste vracet nemusela. Podmínky úřadu práce přesně neznám, ale v případě nespolupráce můžete být z ÚP sankčně vyřazena. Podrobnosti by vám ale sdělili na ÚP.