Invalidní důchodce a rozhodování pět let před důchodovým věkem: ÚP nebo zaměstnání s nízkou mzdou?

Otázka:

Dobrý den ,pane Maříku
obracím se na Vás s prosbou, jak bych měl v následujících letech života pokračovat:-) Věřím, že jste velký odborník, a nějaká zajímavá rada mi od Vás přijde.
Něco o sobě ,jsem narozený 4.7.1964 odchod do str.důchodu 4.5.2029. Dle důchodové kalkulačky mám odpracováno ke konci roku 23 celkem 44roků/56dnů,nemám žádnou náhradní dobu pojištění. OVZ 41 785Kč.
Pracovní poměr ukončen 10/23 vyplaceno 3měs.odstupné,od 11/23 doposud na ÚP čerpána podpora 11 měsíců do 12/24.
Od 4/23 přidělen ID 1.stupně dle OVZ 38 423Kč.
Od října mám možnost nastoupit do zaměstnání na půl úvazku ,za čistou mzdu cca 13 000Kč.A teď bych rád od Vás jako odborníka chtěl nějakou radu, co si vybrat, zda vyčerpat celou podporu v nezaměstnanosti, která je o 500Kč vyšší(zbytek podpory), než nabízená mzda v novém zaměstnání, nebo pokračovat na ÚP bez čerpaní podpory ,a využít tam být 3 roky minus 20%,nebo opravdu nastoupit do zaměstnání, i za cenu nízké mzdy z které mi bude odváděno sociální pojištění. Možná ještě existuje nějaká jiná možnost, kterou já neznám. Jde mi o to, abych si nečinností či činností nepohoršil výpočet starobního důchodu. Někde jsem četl, že někdy je lépe nepracovat(za nízkou mzdu),protože ta dokáže zbytečně rozmělnit OVZ, a pak je vypočtený důchod nižší….
Moc Vám děkuji za případnou odpověď, které si budu nesmírně vážit. A na pivko určitě pošlu:-)
S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchodce a rozhodování pět let před důchodovým věkem: ÚP nebo zaměstnání s nízkou mzdou?

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Když to velmi zjednoduším, tak po přiznání invalidního důchodu již nejsou důležité výdělky a nevadí, že budete pracovat za nižší mzdu, ale důležitou roli stále hraje získaná doba pojištění. Nemusíte se tedy bát toho, co jste naznačil v závěru dotazu – nižší výdělek vám výpočet starobního důchodu nezhorší a zákon počítá s tím, že po přiznání invalidního důchodu pojištěnci mohou klesnout příjmy.

Zda zůstat v evidenci úřadu práce nebo pracovat je v této situaci zajímavý dotaz. Pokud byste zůstal v evidenci ÚP, získal byste celkem 47 let a 130 dní pojištění (doba, kdy vám náleží podpora + tři zbylé roky bez podpory, vše zhodnoceno na 80 %). Naopak pokud byste byl zaměstnaný až do dosažení důchodového věku, získáte 49 let a 127 dní pojištění. Rozdíl ve výpočtu budou tedy dva roky pojištění.

Výpočet roku 2029 nyní nikdo nezná, ale pro představu můžeme využít výpočet roku 2025 (poslední známý). Při 47 letech pojištění by vám starobní důchod vyšel 23 556 Kč, při 49 letech pojištění pak 24 359 Kč. V roce 2029 půjde jistě o vyšší částky a rozdíl bude také vyšší a bude se zhruba jednat okolo 1 000 Kč. Ve vaší situaci by vám tedy další 4,5 roků zaměstnání zvýšilo důchod o cca 1 000 Kč. Stojí vám to za to?

Samozřejmě do vašeho rozhodování budou vstupovat i další aspekty, která já nedokáži zhodnotit – budete dostávat sice nízký, ale přeci jen nějaký plat. Roli může hrát sociální kontakt, potřeba být užitečný… Z hlediska mého tématu, kterým jsou důchody ale rozdíl není nijak zásadní (když si vezmu, že už nemusíte téměř pět let pracovat).

Jinou variantu než úřad práce nebo zaměstnání také nevidím.

Otázka doplněna:

Ještě jednou dobrý den,pane Maříku

moc děkuji za vaši rychlou odpověď.Musím se přiznat,že jsem teď trochu v rozpacích,jak dál pokračovat.Myslel jsem,že finanční propad bude mnohem vyšší,než částka kterou uvádíte:-)Tak jsem si řekl,že asi vyzkouším zlatou střední cestu,do zaměstnání nastoupím,vydržím tam do konce roku 25,a potom zase budu 11 měsíců čerpat podporu,a zbytek času budu registrovaný na ÚP.Myslím,že je to rozumné řešení:-)
A dovolím si mít na Vás ještě jednu prosbu,ohledně výchovného.Podmínky pro jeho nárok splňuji,jen vím,že *** Jurečka ho chce časově omezovat….já bych podle jeho systému v roce 29 měl nárok na 100Kč výchovného,ale zase jsem četl,že lidé pobírající ID můžou žádat o výchovné,až požádají o starobní důchod.Ta doba u někoho může nastat až po roce 30 a pořád bude mít nárok na výchovné za jedno dítě?A v jaké výši?Jestli k tomu máte nějaké info,budu rád.
Jinak peníze na pivko jsem poslal,ještě jednou moc děkuji,a mějte se fajn.

Odpověď doplněna:

Ano, toto je určitě možné řešení – zkusit zaměstnání, uvidíte, jak vám bude vyhovovat a následně opět využít evidenci na úřadu práce.

Podle současného návrhu by se mělo výchovné postupně omezovat od roku 2027, ale nyní se objevily nové informace (s blížícími se volbami:-) o tom, že by výchovné být rušeno nemělo a mělo by být vypláceno v částce 500 Kč na jedno dítě. Četl jsem články na toto téma a slyšel jsem o tomto mluvit i ministra práce a sociálních věcí. Zatím tedy není nic jisté, ale je prezentována dohoda v tomto smyslu.