Dobrovolné důchodové pojištění bez udání důvodu pro invalidního důchodce bez pojištění

Otázka:

Dobrý den, četla jsem že od února 2018 je změna podmínek pro přihlášení se k dobrovolnému důchodovému pojištění bez udání důvodu. Že pro podání přihlášky musí být odpracovaný 1 rok. Vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu a roky postupně vyvíjející se plíživé psychoze jsem po ukončení školy získala od začátku až doted samé náhradní doby pojištění, doba náhradních pojištění činí celkem 3,3 roky v kuse ( úřad práce, péče o osobu blízkou ). Znamená to tedy že ani invalidní důchodce, který nemá kvůli zdravotnímu stavu nic odpracováno ( jen samé náhradní doby ) si nemůže platit díky tomuto nesmyslu nijak důchodové pojištění? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dobrovolné důchodové pojištění bez udání důvodu pro invalidního důchodce bez pojištění

V § 6 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. žádná výjimka pro invalidní důchodce není, takže ano, tato podmínka platí pro všechny, tj. i pro invalidní důchodce.

Nad rámce dotazu bych uvedl, že určitě nejde o “nesmysl” a český stát měl pádné důvody pro znovuzavedení této podmínky (před cca 15 lety již tato podmínka platila).

Otázka doplněna:

Ještě bych se ráda zeptala, jestli ta doba zaměstnání jednoho roku je nutná v plném úvazku, nebo jestli může být i v úvazku polovičním, moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Je nutné získat jeden rok pojištění, není podstatné, zda byl získán z plného nebo částečného úvazku. Nemusí být ani získán v kuse.