Invalidní důchodce a předdůchod: Na co si dát pozor, abych nepřišla o stávající výhody – ZP a SP hrazené státem ?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu ohledně DPP nebo DPČ: po skončení PP ze zdravotních důvodů jsem marodina 11 měsíců v ochranné lhůtě, byl mi přiznán ID I. stupně a jsem evidována na ÚP, od srpna 2021 pobírám podporu. Od března2022 pobírám rentu z penzijního připojištění ( předdůchod) Odchod do starobního důchodu mám v květnu 2024. Mám možnost nastoupit na zkrácený úvazek, zaměstnavatel preferuje DPP. Na co si dát pozor, abych nepřišla o stávající výhody – ZP a SP hrazené státem ? Ovlivní DPP/DPČ výši budoucího důchodu nebo započitatelnou dobu ? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchodce a předdůchod: Na co si dát pozor, abych nepřišla o stávající výhody – ZP a SP hrazené státem ?

Při pobírání předdůchodu jste pouze zdravotně pojištěná, „sociálně pojištěná“ nejste. Doba pobírání předdůchodu je pouze vyloučenou dobou, ale není náhradní dobou pojištění, tj. nezapočítává se do „odpracovaných let“. Stejně tak jste pouze zdravotně pojištěná z titulu pobírání invalidního důchodu.

Pobírání předdůchodu při pobírání invalidního důchodu žádné výhody nepřináší (vysvětloval jsem zde).

Výši starobního důchodu ovlivňuje pouze činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění (ze které se odvádí sociální pojištění). Pokud chcete pozitivně ovlivnit výši starobního důchodu, je třeba vykonávat činnost s účastí na sociálním pojištění, tj. u DPP s výdělkem vyšším než 10 000 Kč měsíčně (pak se ale vytrácí hlavní výhoda DPP), u DPČ s výdělkem alespoň 3 500 Kč měsíčně.

Předdůchod vám z hlediska výpočtu starobního důchodu k ničemu není. Zdravotně pojištěná jste už z důvodu pobírání invalidního důchodu. Žádné výhody z oblasti zdravotního a sociálního pojištění vám předdůchod nepřináší, nemusíte se tedy bát jejích ztráty.