Ovlivní hornický důchod práce na zkrácený úvazek?

Otázka:

Dobrý den,měl byc prosím dvě otázky. Ta první je : mam rentu od roku 2018 a to byla minimální mzda 12 200kc je to stále minimum které mužů vydělat aby mi nebyla krácena renta? Dnes je minimální mzda výši a já mam strach ze mi bude kracena renta v tomto rozdílu proto pracuji jen na částečný úvazek. A k tomuto se váže i má druhá otázka pokud pracuji na částečný úvazek bude to mít vliv na můj odchod do důchodu jak hornického tak starobního? Pokud mi můžete napsat i místo kde bych mohl své dotazy probrat osobně nebo na koho se obrátit k informacím tohoto tipů. Dekuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ovlivní hornický důchod práce na zkrácený úvazek?

Pokud „rentou“ máte na mysli náhradu za ztrátu na výdělku, je třeba se pro informace o její výplatě obrátit na instituci, která vám ji vyplácí (zaměstnavatel nebo pojišťovna). Já se zabývám pouze důchody a nemám tyto znalosti.

Jestliže budete mít nárok na „hornický“ výpočet starobního důchodu (popsán v článku o kategoriích), jeho výši zaměstnání na zkrácený úvazek nijak neovlivní, protože jeho výše je daná a pro všechny v zásadě stejná. Starobní důchod se vám ale bude počítat i „klasickým“ způsobem (obě varianty se porovnají a přizná se pro vás výhodnější) a tu už zkrácený úvazek ovlivní, protože u něj dosahujete nižších výdělků. Důchodový věk nebo počet získaných let pojištění zkrácený úvazek neovlivňuje (vliv budou mít pouze nižší výdělky).

Otázky na důchody je osobně třeba řešit na místně příslušné OSSZ.