Předdůchod pro invalidního důchodce

Otázka:

Dobrý den pane Maříku, přečetla jsem si Váš příspěvek ohledně výhodnosti odchodu do předdůchodu nebo do předčasného důchodu pana Nováka. Opravdu je asi lepší odejít do předčasného důchodu. Ale platilo by to i v případě, kdy p. Novák má invaliditu 2. stupně a pobírá cca 10.000,- Kč měsíčně? Děkuji za odpověď a Vaši poradnu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod pro invalidního důchodce

Článek, ve kterém srovnávám předčasný starobní důchod a předdůchod je zde (ten máte zřejmě na mysli).

Pokud by šlo o poživatele invalidního důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně, položil bych mu jednoduchou otázku: Proč chcete pobírat předdůchod?

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně:

  • je zdravotně pojištěný – stejně jako osoba v předdůchodu,
  • není sociálně pojištěný – stejně jako osoba v předdůchodu.

Doba pobírání předdůchodu je vyloučenou dobou, která je ale invalidnímu důchodci k ničemu, protože jemu bude starobní důchod počítán STOP OVZ výpočtem, kdy se bude vycházet z výdělků a vyloučených dob získaných před přiznáním invalidního důchodu (provede se i běžný výpočet, ale ten nebývá lepší).

Jakou výhodu má pak pobírání předdůchodu pro invalidního důchodce? Z hlediska výpočtu výše starobního důchodu – žádnou.

Pokud tedy víme, že předdůchod nemá smysl, jde už pouze o srovnání invalidního důchodu a předčasného důchodu a dobu návratnosti, kterou je takový člověk ochoten akceptovat.

Otázka doplněna:

Dobrý večer pane Maříku, děkuji za odpověď. Nevěděla jsem, že invalidnímu důchodci je starobní důchod počítán STOP OVZ výpočtem. Předdůchod opravdu nic neřeší. Mě šlo o to, že v dubnu vyčerpám 3 roky evidence na ÚP ( před tím jsem brala 11 měsíců podporu ) a do starobního důchodu půjdu až 25.5.2025 . Takže cca 4 roky mi nebudou započítány. Tak nevím , co mám dělat, zda pobírat dále invalidní důchod až do doby starobního důchodu nebo příští rok 25.5.2022 požádat o předčasný důchod o 3 roky dříve. Jsem ročník 1962, mám 2 děti, nyní mám odpracováno 42 roků, pobírám invalidní důchod 2. stupně cca 10.000,- Kč měsíčně. Poradil byste mi? Zaměstnat mě bohužel vzhledem k mému zdravotnímu stavu nikdo nechce. Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak jsem psal v závěru své předchozí odpovědi – zda požádat o předčasný důchod nebo čekat na vyšší starobní důchod, je otázkou návratnosti, jakou jste ochotna akceptovat. Záleží nejenom na tom, v jaké výši pobíráte invalidní důchod, ale také na tom, jak vysoký by byl předčasný důchod a jaký by byl řádný starobní důchod.

Data vhodná k přiznání předčasného důchodu si můžete spočítat na naší kalkulačce. 25. 5. 2022 není vhodné datum, protože už 10. 6. 2022 dosáhnete na nižší krácení (14,4 % výpočtového základu).

Musíte zvážit následující: Pobíráte invalidní důchod 10 000 Kč, předčasný starobní důchod by byl např. 12 000 Kč, pokud byste počkala na starobní důchod, byl by o další 3 000 Kč vyšší. Pokud budete čekat na starobní důchod, budete každý měsíc přicházet o 2 000 Kč, které byste mohla pobírat (rozdíl mezi předčasným a invalidním důchodem). Za tři roky tak přijdete o 36 x 2 000 Kč, tj. o 72 000 Kč. Od data dosažení důchodového věku ale budete pobírat vyšší starobní důchod (o 3 000 Kč), takže uvedený postup se vám začne vyplácet za 24 měsíců (72000 / 3000). Po dvou letech pobírání starobního důchodu se vám začne vyplácen to, že jste za méně peněz (invalidní důchod) čekala na vyšší starobní důchod.

Uvedené částky jsou smyšlené a vše zjednodušuji (výpočet by ovlivnily jak valorizace, tak i každoroční změna výpočtu důchodu), ale takto je třeba uvažovat.