Invalidní důchod studentky v 22 letech. Musím si doplatit 3 roky na pojistném?

Otázka:

Dobrý den, mám tři dotázky.
1) Pokud jsem student VŠ a studuji do 26 let. Kolik let se mi bude počítat do důchodu. A počítá se tak i při neúspěšném ukončení studia? Pochopila jsem, že se počítá 6 let (od 18 do 26 let) jenom při žádosti o invalidní důchod? Pro starobní se nezapočítá nic.
2) Pokud bych si platila sama to nejnižší pojistné na důchod i při VŠ, pak se mi pojištěné roky budou počítat do starobního důchodu?
3) Ale bohužel pravděpodobně budu žádat o invalidní důchod už velice brzy (22 let). Pokud mi bude přiznán invalidní důchod, bude mi i nějaký důchod vyplácen? Slyšela jsem, že se musí 3 (?) roky na pojistém doplatit? Je to pravda?
Děkuji za zodpovězení dotazů

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod studentky v 22 letech. Musím si doplatit 3 roky na pojistném?

  1. V jakém rozsahu se doba studia hodnotí, podrobně vysvětluji v tomto článku. Záleží na tom, pro jaké účely se má doba studia hodnotit. Vzhledem k vašemu věku se vám bude hodnotit doba studia pro vznik nároku na invalidní důchod od 18 let dosud (nejvýše 6 let). Pro vznik nároku na starobní důchod ani pro výpočet starobního důchodu se vám studium již hodnotit nebude.
  2. Ano, pomocí dobrovolného důchodového pojištění je možné získat další dobu pojištění.
  3. Pokud od 18 let studujete, nárok na invalidní důchod vám vznikne. Výpočet invalidního důchodu v těchto případech popisuji zde. Není tedy pravda, že byste musela cokoliv doplácet.

Otázka doplněna:

Dobrý den ještě jednou,

takže všeobecně vůbec pro vysokoškoláky je vhodné (pokud studují do 26 let) začít od dovršených 24 let si platit pojištění.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

To bych určitě takto obecně netvrdil. Záleží konkrétní situaci každého.

Dobu studia je možné kdykoliv zpětně doplatit, takže pro účely vzniku nároku a ochranného výpočtu invalidního důchodu bych placení dopředu neřešil.

U starobního důchodu nikdo z nás neví, jak se bude za více než 40 let starobní důchod počítat a zda vám tato doba k něčemu bude. Navíc pojištění dnes studenti nejsou už od 18 let.