Jsem student, je mi 20 let a chci si žádat o invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den mám otázku jsem zatím studen je mi 20let a chodím už na třetí školu, bohužel muj psychický stav mě ničí a ja do školy chodím míň a miň, tak jsem se rozhodla že chci školu ukončit. Bohužel mám strach z toho jak budu zvládat práci když vím že nejsem schopná sedět ani pár hodit ve škole nebo na praxi. Tak bych se chtěla zeptat jak to vlastně všechno funguje a co musím splňovat, ano lečím se u psychiatra a mam sezeni u psychologa. Když jsem řekla psychiatrovi že bych chtěla důchod z důvodu ukončeni studia z psychických problému tak mě řekl že musím zajít na vyšetřeni a neřekl nic víc což taky chápu, ale četla jsem fakt jsem se snažila si neco o tom zjistit ale vůbec tomu nerozumím, potřebuju mít neco odpracované? A co to pojištění byli tam nejaké roky podle věku, chtěla bych vědět tak vše jestli mám šanci dostat důchod i když jsem vlastně furt student a teprve se chystám pracovat protože mám z toho strach co když to nepůjde stejně jako s tou školou. Možná je to hloupá otázka, ale chtěla bych vědět vic ohledně tehoto a nic takového jsem ani na internetu nenašla z čeho bych to nejak pochopila. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem student, je mi 20 let a chci si žádat o invalidní důchod

Doba studia se pro účely nároku na invalidní důchod hodnotí jako doba pojištění. Tuto podmínku tedy splňovat budete a pokud budete uznána invalidní, nárok na invalidní důchod vám vznikne. Výpočet invalidního důchodu v těchto případech popisuji v tomto článku.

Pokud se domníváte, že byste mohla být uznána invalidní, klidně si o invalidní důchod požádejte. Na tom není co vymýšlet.