Proč mi nebyl invalidní důchod přiznán od začátku léčby?

Otázka:

Dobry den jsem OSVC od května 2019 mě byla diagnostikována rakovina prsu .Následovala 8 chemoterapie, prosinec 2019 mastectomie a unor 2020 ozařování. Jelikož jsem si neplatila nemocenské pojištění byla jsem bez nemocenské.10.02.2021 jsem požádala o invalidní duchod který mi byl přiznán ke dni 20.01.2021.Chtěla jsem se zeptat proč mi nebyl invalidní duchod přiznán od začátku léčby děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč mi nebyl invalidní důchod přiznán od začátku léčby?

Na to byste se měla ptát spíše posudkového lékaře, který vás posuzoval, protože právě on určil, kdy vznikla invalidita a v důsledku toho od kdy vám bude i přiznán invalidní důchod. Obecně platí, že datum vzniku invalidity se téměř nikdy nestanovuje k datu prvního výskytu onemocnění, protože v tu dobu se nejedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (což je podmínka uznání invalidity). Datum vzniku invalidity se stanovuje k datu vystavení lékařského nálezu, který prokazuje onemocnění a jeho dopady po stabilizaci zdravotního stavu.

Více než rok a půl po prvním vyšetření s tímto nálezem, ale je poměrně dlouho (záleží ale opravu na zhodnocení posudkovým lékařem). Proti rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu můžete podat námitku, kdy budete datum vzniku invalidity rozporovat. Riskujete ale, že vám bude invalidita oduznána.

To, že jste si neplatila nemocenské pojištění a tedy ani neměla nárok na nemocenskou, není důvod pro dřívější uznání invalidity.