Invalidní důchod III. stupně a nepřiznání starobního důchodu pro nezískání doby pojištění?

Otázka:

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.
Bratr pobírá invalidní důchod 3.stupně.Protože dosáhl věku potřebného pro starobní důchod,požádal si o něj,nicméně mu byl zamítnut,protože mu chybí něco přes rok pojištění.Znamená to,že za ten rok a něco si může znovu zažádat?
Děkuji,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod III. stupně a nepřiznání starobního důchodu pro nezískání doby pojištění?

Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je náhradní dobou pojištění, která se hodnotí i pro vznik nároku na starobní důchodu v rozsahu 80 % (doba od 1. 1. 2010). Od roku 2019 se tato doba bude hodnotit na 80 %, i když byla získána před rokem 2010 (bude tedy hodnocena přísněji než nyní). Neznám podrobnosti vašeho případu, ale pokud váš bratr pobírá důchod delší dobu, je spíše méně pravděpodobné, že by stihl další rok doby pojištění získat (i když neříkám, že je to nemožné). Vzhledem k hodnocení na 80 % to ale nebude minimálně za rok, ale později. Dále je vše třeba stihnout do 65 let věku – § 61a odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.

V tomto případě bych doporučil následující postup: Počkat na 65 let věku a poté požádat o starobní důchod s datem přiznání “od vzniku nároku”. Nic horšího než, že opět dojde k zamítnutí žádosti, se stát nemůže.