Nepobírám invalidní důchod – počítá se mi tato doba?

Otázka:

Dobrý den. Chci se prosím zeptat, mě byl příznán ID třetího stupně, ale chbí mě 14 měsíců aby mě byl vyplácen. Už sem rok na důchodu.Když si teď opět zažádam bude se mě ten rok co mě byl přiznán ID počítat? Děkuji.Hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nepobírám invalidní důchod – počítá se mi tato doba?

Vy ale nejste “na důchodu”. Jste pouze uznána invalidní, ale žádost o důchod vám byla zamítnuta pro nezískání potřebné doby pojištění a důchod tedy nepobíráte. Doba kdy jste uznána invalidní, ale invalidní důchod nepobíráte, není dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. Aby se tato doba hodnotila jako náhradní doba pojištění, musela byste invalidní důchod pro invaliditu III. stupně pobírat, tj. být poživatelem tohoto důchodu – § 5 odst. 2 písm. e) zákona č. 155/1995 Sb.