Invalidní důchod 2. stupně přiznaný zpětně a přeplatek na nemocenské

Otázka:

Dobrý den, dne 31.5.2016 jsem si požádala o ID. Dne 7.11.2016 mi byl přiznán ID 2. stupně a to natrvalo bez pozdějšího přezkoumání. Budu podávat námitku a žádat o vyplacení ID zpětně po dobu 5 let. Byla jsem kvůli této věci v Občanské poradně a bylo mi řečeno, že pokud jsem v té době 5ti let byla někdy na nemocenské, důchod my vyplatí jen od data skončení nemocenské. Já jsem si ale našla, že důchod mi mohou vyplatit 5 let zpětně, ale vzniklý přeplatek na nemocenské budu muset vrátit. Na nemocenské jsem byla od 13.3.2016 do 13.5.2016. Tak kde je prosím pravda? A ještě jedna otázka. Jsem narozena 7.12.1989 a mám vrozenou vývojovou vadu, tedy postižení již od narození. 18 let mi bylo 7.12.2008 a žádost o ID jsem podávala 31.5.2016. Mám žádat o ID zpětně od 7.12.2008 a v případě přiznání mi ID vyplatí jen od 31.5.2011 a nebo rovnou od 31.5.2011? Předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod 2. stupně přiznaný zpětně a přeplatek na nemocenské

Informace, kterou jste obdržela, není správná. K základnímu pochopení toho, od kdy může být invalidní důchod přiznán, vám doporučuji přečíst tento článek.

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně má stejnou délku podpůrčí doby nemocenské jako člověk, který žádný důchod nepobírá – to je pro vaši situaci důležité. V případě, že bych vám byl stanoven vznik invalidity zpětně do doby, kdy jste byla v dočasné pracovní neschopnosti, ČSSZ mám invalidní důchod přiznán ode dne skončení výplaty nemocenských dávek. V případě, že by vznik invalidity spadal před dobu pobírání nemocenských dávek, k žádnému přeplatku nemocenské nedochází – právě proto, že se délka podpůrčí doby nemění.

Žádné konkrétní datum bych do námitky neuváděl – stačí uvést, že stejné zdravotní problémy jste měla již v r. 2008, příp. v minulosti. Dále upozorňuji, že v námitkovém řízení bude znovu posuzován váš zdravotní stav. Stupeň invalidity vám tedy může být i snížen, případně i odebrán a mohou být stanoveny kontrolní lékařské prohlídky.