Invalidní důchod, zpětné přiznání starobního důchodu a přeplatek na nemocenské

Otázka:

Vážení! Mám ID3. Nar 28.1.53. Pracuji zatím na HPP (asi 4roky). V letošním roce jsem byl v PN asi 70dní. Chtěl jsem zažádat o SD a bylo mě řečeno asi budu muset vrátit dávky za dobu v PN. Musím to asi nějak nadpracovat? Podotýkám, že od 2.1 2017 budu asi zase v PN po oper. krč. páteře. Pracovní poměr bych chtěl již ukončit, ale bez nějakých fin. sankcí. Kdy a jak žádat o přepočítání a valor. ID na SD. Děkuji za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod, zpětné přiznání starobního důchodu a přeplatek na nemocenské

V jakém rozsahu mají poživatelé důchodů nárok na čerpání nemocenské, vysvětluji v tomto článku. Poživatel starobního důchodu i poživatel invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně mají nárok na nemocenskou v naprosto totožném rozsahu. Z toho vyplývá, že i když si o starobní důchod požádáte zpětně k datu dosažení důchodového věku, tímto krokem k žádnému přeplatku na nemocenském nedojde, protože k přeplatku by došlo už v dříve (při pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně).

Obecně doporučuji žádat o starobní důchod ke dni dosažení důchodového věku. Bez znalosti celého průběhu pojištění však není možné radit konkrétní data.