Informativní výpočet starobního důchodu mám proveden z nižšího OVZ

Otázka:

Dobrý den,když mi vypočítaly v roce 2017 OVZ 29917 pro invalidní důchod 1.st.a nyní pro starobní důchod vypočítávají dle informativního výpočtu pouze z OVZ 22216 přitom jsem už nepracoval pouze jsem byl na úřadu práce,je to možné že to tak kleslo a proč?Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Informativní výpočet starobního důchodu mám proveden z nižšího OVZ

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji zde. Starobní důchod nemůže být spočítán z nižšího OVZ, než byl spočítán invalidní důchod. Původní OVZ má být dokonce zvýšen koeficientem pro přepočet. Nevím, kdo vám výpočet důchodu prováděl, ale zřejmě nebude správně. V článku výše naleznete kalkulačku, na které si můžete důchod spočítat.

Otázka doplněna:

Dobrý den,ještě bych vás poprosil kvůli nižšímu výpočtu OVZ pro starobní důchod oproti výpočtu pro invalidní důchod ptal jsem se na okresním ČSSZ a paní mi řekla že to možné je, ale výpočet je pouze informativní což se prý může změnit, ale věřím vám, tak v případě jiného OVZ bych se měl obrátit kam se stížností? dále mi tam vypočítali z OVZ 22216 při STOP OVZ 36714 což dle vaší kalkulačky pro r.2022 neodpovídá.Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Výpočet provedený na OSSZ je skutečně pouze informativní. Až si o starobní důchod požádáte a obdržíte rozhodnutí, uvidíte, z jakého OVZ bude důchod spočítán. Pokud byste ve výpočtu viděl chybu, můžete proti rozhodnutí ČSSZ uplatnit námitku. V tomto by ale u ČSSZ neměl být problém.