Předdůchod a placení zdravotního pojištění z dohody o pracovní činnosti

Otázka:

Dohoda o pracovní činnosti při současném čerpání předdůchodu
Dobrý den,
nárok na starobní důchod mi vznikne v dubnu 2022. Aktuálně čerpám téměř pětiletý předdůchod a současně si platím měsíčně minimální dobrovolné důchodové pojištění proto, abych si zajistil prodloužení doby pojištění pro výpočet výše důchodu i za období čerpání předdůchodu.
Od 1.1.2018 budu mít nově uzavřenou dohodu o pracovní činnosti na 2600Kč za každý odpracovaný měsíc. V této souvislosti prosím o Vaše odpovědi na moje dále uvedené tři dotazy.
1. Sociální pojištění u dohody o pracovní činnosti bude zaměstnavatelem stanoveno procentem z částky 2600 Kč (6,5% zaměstnanec + 25%zaměstnavatel). Prosím o Váš názor, jestli mi dohoda o pracovní činnosti v době jejího trvání zajistí započtení této doby do doby pojištění pro výpočet výše důchodu
2. Pokud ano, tak prosím o Vaši odpověď, jestli si v době trvání této dohody o pracovní činnosti budu moci odhlásit svoje minimální dobrovolné důchodové pojištění. Prosím o váš názor jestli je tato moje úvaha správná.
3. Když zaměstnavateli nahlásím, že po celou dobu trvání této dohody o pracovní činnosti budu čerpat předdůchod, kdy pro účely placení zdravotního pojištění jsem státním pojištěncem, tak předpokládám, že ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ U DOHODY O PRACOVNÍ ČINNOSTI BUDE STANOVENO POUZE VYPOČTENÝM PROCENTEM Z ČÁSTKY 2600 Kč (4,5% zaměstnanec + 9%zaměstnavatel) a NEBUDE SE TAK NA STANOVENÍ VÝŠE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ VZTAHOVAT PŘEDEPSANÝ MINIMÁLNÍ LIMIT (jako osoba bez zdanitelných příjmů s povinností platby na zdravotním pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy). Prosím o váš názor jestli je tento můj předpoklad správný.
Předem děkuji za Vaši ochotu a pomoc při zpracování odpovědí na moje dotazy.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod a placení zdravotního pojištění z dohody o pracovní činnosti

  1. Dohoda o pracovní činnosti zakládá účast na sociálním pojištění od výdělku 2.500 Kč měsíčně. Vámi zmiňovaná výše tedy stačí, aby se vám tato doba „počítala do důchodu“.
  2. Platit si v tomto případě dobrovolné důchodové pojištění nemá smysl.
  3. Ano, je to tak. U státních pojištěnců není nutné při výdělku nižším, než je minimálním mzda platit zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy. Nejsem však odborník na zdravotní pojištění, proto vám doporučuji si tuto informaci ověřit u vaší zdravotní pojišťovny.