Důchod bude vyplácen od 14. 5. 2017. Bude 14. výplatní termín?

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně vyúčtování invalidního důchodu. 22.7. mi přišlo rozhodnutí o invn. důchodu 3 stupně. Přišlo i oznámení o výši a v něm napsáno, že důchod se bude vyplácet od 14.5. 2017.Znamená to tedy, že 14. bude výplatní termín? Dále je zde uvedeno, že o vyúčtování budu informována poštovní poukázkou nebo zvl. tiskopisem. Ale není uvedeno, kdy přijde doplatek ani od kterého měsíce bude tedy důchod vyplácen?
Předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Důchod bude vyplácen od 14. 5. 2017. Bude 14. výplatní termín?

Důchod vám byl podle všeho přiznán od 14. 5. 2017. To ale neznamená, že vám byla stanovena splatnost důchodu na 14. dne v měsíci. Ten bude stanoven na sudý den mezi 6. a 24. dnem v měsíci.

Pokud již máte oznámení o vyúčtování, tak na něm by mělo být uvedeno jaký doplatek a za jaké období obdržíte. Bude to od 14. 5. 2017 do dne předcházejícímu dni splatnosti. Následující den vám bude zaslána pravidelná splátka důchodu a bude vaším dnem splatnosti.

Z vašeho dotazu jsem trochu zmatený. Mělo by vám přijít rozhodnutí o přiznání důchodu (na něm je uvedena výše přiznaného důchodu) a od kdy se důchod přiznává (datum přiznání). Pak vám mělo přijít oznámení o vyúčtování, kde je sice také uvedena výše důchodu, ale hlavně tam je uvedena výše doplatku, za jakou dobu náleží, i datum splatnosti. Žádný jiný dopis od ČSSZ neobdržíte.