Doplacení pojištění a nová žádost o invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den mám dotaz.Byl jsem uznán invalidním 1 stupně 6.12.2016.Nebyl mi přiznán invalidní důchod s důvodu chybějící doby pojištění,zhruba 220 dní.Mám dotaz bud můžu podat novou žádost po doplacení a nebo se mi bude počítat i doba před podáním nové žádosti,do celkové doby co mi chyběla?Je mi 54 let v současné době jsem veden na uřadu práce,protože mne nikdo nezaměstná pro moji nemoc.Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doplacení pojištění a nová žádost o invalidní důchod

Ve vašem případě neexistuje žádné buď a nebo – o invalidní důchod si musíte znovu požádat, protože předchozí žádost byla už jednou zamítnuta a rozhodnutí nabylo právní moci. Datum vzniku invalidity však velmi pravděpodobně zůstane stejné.

Potřebná doba pojištění se zjišťuje z období 10 nebo ve vašem věku i 20 let před vznikem invalidity. V případě rozhodného období trvajícího 10 let je možné dobu pojištění získat i v období 10 let po vzniku invalidity. To, že bude uplatněna nová žádost, na výše uvedeném nic nemění. Pokud jste již dlouhodobě v evidenci úřadu práce (což zřejmě ano, když jste nesplnil podmínku potřebné doby pojištění), žádná další doba vám nyní nepřibývá. Úřad práce se hodnotí v tomto rozsahu.

Obraťte se na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám chybějící dobu pojištění přepočítají. Vzhledem k tomu, že jste stále v evidenci úřadu práce, je možné, že bude třeba doplatit delší dobu, než si myslíte. Velmi zjednodušeně: Úřad práce (jak ve vysvětleno ve výše odkazovaném článku) se hodnotí z posledního období. Vzhledem k tomu, že potřebná doba pojištění se zjišťuje z období před vznikem invalidity a invalidní jste již od prosince 2016 a nyní je duben, čtyři měsíce evidence na ÚP, které se vám minule hodnotily se dostaly mimo rozhodné období a budou vám chybět. Řešením je pak posunutí rozhodného období, kdy ale zase může chybět doba na začátku rozhodného období. Toto je však poměrně složitá “důchodařina”, kterou asi nemá smysl laikovi do detailu vysvětlovat.