Na ÚP jsem byl posledních 7 let a počítaly se mi 3 roky na 80 %

Otázka:

Dobrý den. Byl jsem veden na úř. práce do 8.1.2018,od1.6.2011.Jsem ročník 1954. Zpětně se mi započítaly 3 roky, pokrácené o 20 %. Mohu si doplatit těchto 20 % ? Od 1. 2. 2018 je údajně toto doplacení nějak omezeno. Předem vám děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na ÚP jsem byl posledních 7 let a počítaly se mi 3 roky na 80 %

Je otázkou, proč byste si doplácel dobu evidence na úřadu práce, která se vám hodnotí (i když na 80 %) a místo toho byste se nedoplatil spíše dobu evidence na ÚP, která se vám vůbec nepočítá? Místo toho, abyste za celý zaplacený měsíc získal navíc 6 dní (20 % měsíce), byste získal celý měsíc (tj. pětkrát více doby).

Naštěstí zákonodárce měl v tomto případě dostatek rozumu a zajistil, že v případě, že si doplatíte např. poslední rok, hodnocená evidence na ÚP tento rok “předskočí” a stále se vám budou hodnotit tři rok evidence na ÚP a k tomu jeden rok dobrovolného důchodového pojištění. Získáte tak skutečně jeden rok pojištění navíc.

Od 1. 2. 2018 skutečně dochází k omezení možnosti doplácení, ale to se týká osob, které nezískaly ani rok české doby pojištění a jde o jiný typ dobrovolného důchodového pojištění, než který byste využil vy. Vás by se tato změna nedotkla.