Je výše dobrovolného důchodového pojištění jiná pro invalidní důchodce?

Otázka:

Dobrý den, od červcence 2017 mi byl přiznán inval.duchod 1.stupně přez dva roky jsem doma. Můžu si ještě sama zaplatit častku na důchodové pojištění za rok 2017. Je pro mě výše kterou budu platit na duchodové pojištení, nějakým rozdílém od doby kdy mám častečný invalidní důchod.?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je výše dobrovolného důchodového pojištění jiná pro invalidní důchodce?

Informace o dobrovolném důchodovém pojištění naleznete zde. Tzv. bez udání důvodu je možné doplatit pouze jeden rok zpětně, tj. v listopadu 2018 můžete doplatit listopad 2017, ale říjen 2017 už ne. Minimální částka pojištěného je pro všechny stejná, tj. i pro poživatele invalidního důchodu.

Otázka doplněna:

Děkuji velice jí mužu tedy zaplatit pojištění od listopadu 2017 do listodu 2018 nebo do prosince 2018. Jaká je častka za rok?Jak se to procentně objeví v duchodu, myslíte, že se muže ještě zvyšvat odpracované roky na vic jak 35 roku? děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud kliknete na výše uvedený článek o dobrovolném důchodovém pojištění, výši pojistného zjistíte. Pojištění si nyní můžete zaplatit i za prosinec 2018, ale dobou pojištění se stane, až daná doba proběhne.

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji zde. Získat další dobu pojištění je pro výši důchodu důležité, ale sama musíte zvážit, zda má smysl vzhledem k okolnostem pojištění platit. Jak se bude potřebná doba do budoucna vyvíjet, nedokáži odhadnout.

Otázka doplněna:

Moc se omlouvám, nevím jestli by bylo vhodné doplatit nějakou častku dobrovolně, nebo, jesli to pujde pokud by mi nějaký ro chybel?V roce 2017 mám napsáno v invalidním duchodu doba pojištění bez náhradních dob do nároku činí 27 roků a 288 dnů, vlastně nevím jak jsem na tom? Narozena jsem ***. Dekuji velice

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Z informace o získané době pojištění bez náhradních dob uvedené na osobním listě důchodového pojištění nelze vycházet. Dobu pojištění je třeba spočítat, protože se do ní zahrnují i náhradní doby pojištění. Jakou dobu lze doplatit se opět dozvíte v článku, na který jsem vás odkazoval v první odpovědi.

U vašeho ročníku se nepředpokládá další zvyšování potřebné doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchod.