Doba nedokončeného studia uvedená na IOLDP

Otázka:

Dobrý den,
když jsem se dozvěděla, že se doba studia před rokem 2010 započítává do tzv. náhradních dob
a neměla jsem je zahrnuty v IOLDP navštívila jsem ČSSZ v Trojské ul., Praha 8.
Můj problém byl, že jsem od 8/78 do 6/81 studovala na denním gymnáziu, studium jsem nedokončila a poslední půlrok 3.ročníku jsem ze zdravotních důvodů neměla klasifikován.
Studium jsem posléze ukončila na gymnáziu pro studující při zaměstnání znovu celý 3. a 4.ročník a to již při zaměstnání. Paní na přepážce ode mne chtěla pouze vysvědčení z denního studia, ale já trvala na tom, že chci zaslat na centrálu ČSSZ všechna, včetně maturitního, abych doložila, že jsem studium sice na jiné adrese ale školy stejného typu ukončila maturitou. Mají totiž na stránkách, že se započítává pouze doba ukončeného studia. Přišel mi nový IOLDP a připadám si jako blázen, protože to vypadá jako by mi studium na denní škole zařadili do neevidovaných dob (ovšem bez nedokončeného 3. ročníku) a do náhradních dob započetli pouze častečně studium při zaměstnání. Ať počítám jak počítám, dopočítat se nemohu. Jet na Trojskou mi připadá zbytečné, protože pí *** zřejmě sama neví o čem mluví.
Děkuji

(redakčně neupravováno, odstraněno jméno pracovnice PSSZ)

Odpověď:

Doba nedokončeného studia uvedená na IOLDP

V jakém rozsahu se hodnotí doba studia při výpočtu důchodu, vysvětluji v tomto článku. Při výpočtu důchodu se hodnotí i nedokončené studium. Nemyslím, si že by na webu ČSSZ byla jiná informace – vizte např. v tento materiál:

Pro účely důchodového pojištění jsou započitatelné i opakované ročníky studia, započítává se i studium nedokončené.

V těchto situacích je nevhodnější dokládat studium potvrzení z dané školy, na kterém je jasně uvedeno, že studium trvalo “od – do”. Pokud IOLDP nevidím, nemohu ho nijak hodnotit. Nicméně i tento dokument vyhotovuje člověk, takže určitě nemohu vyloučit něčí pochybení.