Dceři nebyl přiznán invalidní důchod, když jí bylo 17 let

Otázka:

Dobrý večer potřebovala bych poradit ohledně dcery . Má přiznaný ID3 ale bez výplaty kvůli tomu jsme se odvolávali. Dceři bylo 17 let když ji schválili id .Museli jsme ukončit ZŠ kvůli zdravotnímu stavu. Byla skoro celý rok hospitalizována. A není schopna práce ani aby zvládla střední školu .Myslíte si že by ji teď mohli schválit výplatu důchodu. Nebo co bych měla ještě udělat. Děkuji moc za vaši odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dceři nebyl přiznán invalidní důchod, když jí bylo 17 let

Aby vznikl nárok na invalidní důchod před 18. rokem věku, je podmínkou pro jeho přiznání získat alespoň jeden den pojištění (např. studiem střední školy). Invalidům, které nemohou získat žádnou dobu pojištění, se přiznává tzv. invalidní důchod z mládí od jejich 18 let – § 42 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb..

Nevím, kdy a jak bylo o důchod žádáno, ale zřejmě nešlo o správně zvolený postup, protože pokud dceři nebylo 18 let a nezískala žádnou dobu pojištění, nezbylo ČSSZ nic jiného než žádost zamítnout. Jestliže jste podali námitku, dceři už je 18 let a námitkový lékař bude mít dost rozumu, předělá posudek na invaliditu z mládí a invalidní důchod bude dceři přiznán od 18 let.

Pouze pro upřesnění: Vaše dcera nemá přiznán invalidní důchod. Je pouze uznána invalidní. Nic jako přiznání invalidního důchod bez výplaty neexistuje.