Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1962, muž zemřel 2005

Otázka:

Dobry den .Prosim o radu jsem rocnik 1962 a manzel byl rocnik 1957.Mam 5 dcer.posledni dcera dostudovala a odejmuli mi vdovsky duchod.Nevim jestli splnuji podminku veku o 4 roky nizsi nez je duchodovy vek me zesnuleho manzela a zda mam narok na obnoveni akdy .Moc dekuji

(redakčně neupravováno)

Na výzvu doplněno:

Jeste jednou moc dekuji za odpoved.Me narozeni 9.1.1962.Manzel mi zemrel 27.10.2005

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1962, muž zemřel 2005

Podmínka, o které píšete se nevztahuje k důchodovému věku vašeho manžela sníženému o čtyři roky – vysvětluji v článku o obnově vdovského důchodu. Jde o důchodový věk muže stejného data narození, jako máte vy, snížený o čtyři roky. Nicméně tyto podmínky platí až u vdovských důchodů přiznaných po roce 2009.

Ve vašem případě platí obnova vdovského důchodu v 55 letech, ale pouze v případě, že tohoto věku dosáhnete do pěti let od odejmutí vdovského důchodu. Pokud jste tedy vdovský důchod pobírala ještě ve svých 50 letech, máte nárok na jeho opětovné přiznání k 55. narozeninám, tj. k 9. 1. 2017.

Otázka doplněna:

Dobry den chtela bych Vam podekovat za ochotu byla jsem se optat na cssp ale neuspela jsem.Bylo mi teceno ze duchod byl prerusen 2014 na 2 mesice kvuli potvrzeni na skolu dcery tak ze uz nem na nic narok.Je to moc smutna prisla jsem o milovaneho muze vychovala 5 dcer vsichni vystudovali i vysoke skoly.Ja drela abych jim mohla vse dat.Ted mam rok do duchodu  nevim co bude praci nam jsem pry stara ma to cenu dal zit?

Odpověď doplněna:

Pokud vaše dcera nějakou dobu nestudovala a vy jste tedy po tuto dobu nepobírala vdovský důchod, vztahují se na vás podmínky účinné od 1. 1. 2012, tj. o dost přísnější. Do dvou let od odejmutí vdovského důchodu byste musela dosáhnout svého důchodového věku (9. 3. 2022) nebo věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození (9. 7. 2022). Obě tyto data nastanou za více než dva roky od odejmutí vdovského důchodu a nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám z tohoto důvodu nevznikne.