Dceři bude v září 18 let. Má si žádat o invalidní důchod z mládí?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu ohledně dcery které bude v září 2019 18 let, nyní končí základní školu od narození má Marfanův syndrom je po operaci srdce plus obtíže spojené s tímto syndromem, do půl roku je plánovaná další operace na aortě je zbavena jakékoliv větší fyzické námahy, kariolog v FN Motol mi sdělil že by bylo dobré zažádat o ID, prosím jaký Id máme zažádat zda z mládí nebo normální id a v jakém časovém úseku zda před 18 rokem nebo déle, dcera by měla po zš nastoupit do sou …děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dceři bude v září 18 let. Má si žádat o invalidní důchod z mládí?

Aby mohl být přiznán klasický invalidní důchod, musí vaše dcera získat alespoň jeden den pojištění (např. studiem na SOU). Pak by jí mohl být přiznán invalidní důchod od 2. 9. 2019. Invalidní důchod z mládí se přiznává od 18. narozenin v případě, že dcera nezískala žádnou dobu pojištění.

V tomto případě bych počkal s žádostí o „klasický“ invalidní důchod na září a k žádosti bych doložil i potvrzení o studiu SOU. Invalidní důchod by pak byl přiznán od 2. září. Nevím, kdy je vaše dcera narozená, ale pravděpodobně tak získáte pár dní důchodu navíc.