Co pro mě znamená, že jsem pracovala u slovenské firmy ke dni 31. 12. 1992?

Otázka:

Dobrý den, v srpnu jdu do starobního důchodu. Požádala jsem o předčasný důchod 3 měsíce předem od května. Dověděla jsem se, že budu mít dělený důchod, protože jsem v roce 1991 a do 31.12.1992 pracovala pro Slovenskou firmu. Ale na OSSZ ani na call centru OSSZ mi nedokázali říci, co to pro mě znamená. Na call centru dokonce tvrdí, že budu pobírat část důchodu českého a ten slovenský od dubna 2017. Žádné dorovnání neexistuje. Tady se dovídám, že snad ano, podle dohody o rozdělení. Podle výpisu mám tedy na slovenský straně odpracováno 21 let a na české 23 let. Když si tak zběžně rozdělím důchod, který by měl činit 12000,- Budu dostávat český důchod asi 6300,- To opravdu nedostanu do doby, než půjdu do důchodu na Slovensku nic víc? Omlouvám se za dotaz, ale jsem z toho dost špatná. Nebudu poškozena na slovenském důchodu, když si tady vezmu předčasný? Bude se mi u nich počítat celý důchod nebo také zkrácený? Děkuji

Odpověď:

Co pro mě znamená, že jsem pracovala u slovenské firmy ke dni 31. 12. 1992?

Smlouva uzavřená mezi Českou republikou a Slovenskem říká, že všechny doby zaměstnání získané před rozdělením federace hodnotí pouze jeden stát (ČR nebo SR) a to ten, na jehož území měl sídlo zaměstnavatel ke dni 31. 12. 1992 nebo naposledy před tímto dnem.

Vy jste měla k 31. 12. 1992 zaměstnavatel se sídlem na Slovensku, veškerou dobu do tohoto data vám tedy bude při výpočtu důchodu hodnotit Slovensko a podle svých právních předpisů vám Slovensko přizná starobní důchod (tzv. dílčí). Stejně tak vám dílčí starobní důchod podle českých právních předpisů přizná i Česká republika (ve vašem případě za doby pojištění získané od r. 1993).

To, že vám bude Slovensko přiznávat důchod podle slovenských právních předpisů znamená (resp. může znamenat) i jiný důchodový věk (zde je kalkulačka důchodového věku na Slovensku). I ze Slovenska si můžete požádat o předčasný starobní důchod (ten bude pochopitelně krácený – stejně jako je krácený český předčasný důchod). Pokud počkáte na dosažení důchodového věku na Slovensku, krácený starobní důchod mít nebudete (stejně jako není krácený český řádný starobní důchod).

Od ČSSZ budete skutečně dostávat pouze čásku odpovídající dílčímu českému starobnímu důchodu. To, že budete v ČR pobírat předčasný důchod, nebude mít na výši důchodu ze Slovenska žádný vliv.

Přiznání slovenského starobního důchodu automaticky neznamená, že budete v součtu českého a slovenského důchodu pobírat nižší částku oproti situaci, kdy byste měla pouze český důchod. V součtu si můžete i polepšit – je to různé případ od případu. Dorovnání slovenských důchodů sice existuje, ale vy na něj nebudete mít podle všeho nárok, neboť jste nezískala 25 let pojištění před rozdělením Československa.