Co byste mi radil, abych celkem vysoký výměr co nejméně ponížil?

Otázka:

Dobrý den, od 1.6. 2019 budu nezaměstnaný +2 měsíce odstupného. Toho 1.6. to budu mít přesně 2 roky a 6 měsíců do důchodu, mám odpracováno 43 let. Nikdy jsem nebyl na úřadu práce v evidenci jako zájemce o zaměstnání, takže vše poprvé. Zdravotní stav nevalný, ale celou dobu jsem platil dost vysoké sociální, zdravotní, takže 11 měsíců podpory jsem si zaslouženě předplatil. Co byste mi radil abych celkem vysoký výměr co nejméně ponížil. Evidence na ÚP se prý nezapočítává celá a tak i s odstupným by hrozilo stále 6% ponížení výměru v případě předčasného důchodu, děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co byste mi radil, abych celkem vysoký výměr co nejméně ponížil?

V této situaci není možné koukat pouze na výši krácení předčasného důchodu, ale také na objem finančním prostředků, které obdržíte při pobírání předčasného důchodu. Tyto principy se snažím vysvětlit v článku o návratnosti.

V této situaci bych obecně radil vyčerpat podporu v nezaměstnanosti a poté zvolit nejbližší vhodné datum k přiznání předčasného důchodu (můžete si spočítat na naší kalkulačce). Z mého pohledu nemá smysl zůstávat v evidenci úřadu práce, pokud již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba návratnosti je pak velmi dlouhá.