Co bude nejvýhodnější učinit, než budu mít nárok na starobní důchod tak, aby se mi co nejméně snížil?

Otázka:

Dobrý den, narodila jsem se 7. 4. 1964, mám 2 děti. Pracuji o 18 let, třetí rok pobírám ID I. stupně. V příštím roce chci ze zdravotních důvodů skončit v zaměstnání a potřebuji poradit, co bude nejvýhodnější učinit, než budu mít nárok na starobní důchod tak, aby se mi co nejméně snížil. Uvažuji o předdůchodu. Děkuji předem.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co bude nejvýhodnější učinit, než budu mít nárok na starobní důchod tak, aby se mi co nejméně snížil?

Oproti předdůchodu je určitě „výhodnější“ evidence na úřadu práce. V prvních 11 měsících byste pobírala podporu v nezaměstnanosti (tj. peníze navíc oproti předdůchodu) a evidence na úřadu práce se hodnotí jako náhradní doba pojištění, takže získáte další dobu pojištění (předdůchod se nehodnotí vůbec). Z hlediska budoucí výše (předčasného) starobního důchodu je evidence na úřadu práce výrazně lepší.

Při pobírání předdůchodu jste sice zdravotně pojištěná a jde o vyloučenou dobu, které zajišťuje nezhoršení průměru, ale obojí by pro vás platilo i při evidenci na úřadu práce.

Nelze koukat pouze na co „nejmenší snížení“ důchodu, ale také na návratnost daného postupu.

Otázka doplněna:

Dobrý den, k odpovědi na dotaz ze 14.8 Co bude nejvýhodnějši…pokud ukončím PP (4 roky před starobním důchodem) a nechci se hlásit na ÚP, lze pobírat pouze ID I. stupně bez předdchůchodu a co by to znamenalo? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Čím víc let pojištění získáte, tím je důchod vyšší. Když nebudete 4 roky pojištěná, bude starobní důchod nižší. Jeden rok pojištění dnes běžně činí 300 až 400 Kč.