Chci pobírat předdůchod. Nebude mi starobní důchod krácen?

Otázka:

Dobrý den. Jsem narozen 6.6.1960 mám odpracováno 36 let do roku 2014 od té doby jsem osoba bez zdanitelných příjmů. Samozřejmě si platím zdravotní pojištění. Důchodové pojištění si od roku 2015 už neplatím. Chci využít možnost odejít 5 let před řádným důchodem do před důchodu a zajímá mne, jestli jsem neudělal nějakou chybu. Na sociální správě mi bylo řečeno už v roce 2014, že tento můj postup je v pořádku, a do starobního důchodu dostanu. Zajímá mne: Zda informace ze sociální správy je pravdivá, že mi řádný starobní důchod nebude krácen. Pokud mi bude krácen můžete mi prosím zdělit, podle jakých pravidel mi bude krácen a o kolik. Podmínky vstupu do před důchodu znám, mám na mysli složení částky na celé pětileté období. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci pobírat předdůchod. Nebude mi starobní důchod krácen?

Svůj názor na předdůchodu jsem podrobněji shrnul v článku o “výhodnosti” předdůchodu.

Na celou situaci se nemůžete dívat pouze optikou “krácení” důchodu, ale třeba sledovat, jak předdůchod ovlivní výpočet starobního důchodu.

Pokud jste získal potřebnou dobu pojištění, nárok na starobní důchod vám vznikne. Výši důchodu ovlivňují získané doby pojištění (čím víc celých let pojištění máte, tím je důchod vyšší) a výdělky získané od roku 1986. Vámi zvolený postup nyní způsobuje, že vám nepřibývá další doba pojištění (což bude mít negativní vliv na výši důchodu) a jako výdělek se vám bude počítat 0 (nula; což také negativně ovlivní výši důchodu). Až začnete pobírat předdůchod, bude jedinou změnou to, že tato doba se bude hodnotit jako tzv. vyloučené doba, tj. už se nebude počítat jako 0 a nebude zhoršovat průměr z dosažených výdělků. Doba pojištění vám nebude přibývat i nadále.

Výše důchodu za 36 let doby pojištění je pak pochopitelně podstatně jiná než např. za 46 let doby pojištění. Stejně tak budou mít vliv chybějící vyměřovací základy (výdělky).