Byl mi v r. 2009 přiznán invalidní důchod 3. stupně ve výši 2700,-Kč

Otázka:

Dobrý den.
Mám velmi nízký invalidní důchod, dá se s tím něco dělat? Byl mi v r. 2009 přiznán invalidní důchod 3. stupně ve výši 2700,-Kč. V současné době v r.2018 mi činí 3400,-Kč. Bylo mi řečeno, že jsem mezera v zákoně, na kterou se nemyslelo. V době získání ID mi bylo více jak 28 let a můj problém prý bylo i to, že jsem se snažila, co mi zdraví dovolovalo, pracovat a byla 12 let na rodičovské dovolené. Jsem ročník 1972.
Dá se nějak zpětně něco doplatit, aby mi to změnilo výši invalidního důchodu? Pokud ano, kde a jak mám postupovat?
Pokud to již možné není, co udělat, doplatit, abych měla alespoň vyšší starobní důchod? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Byl mi v r. 2009 přiznán invalidní důchod 3. stupně ve výši 2700,-Kč

Možnosti doplácení se věnuji v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. V článku je popsáno, jaké doby je možné zpětně doplatit. Je ale otázkou, zda by takové doplacení dávalo ekonomický smysl, tj. o kolik by se důchod zvýšil.

Péče o dítě do čtyř let věku výpočet důchodu nijak negativně neovlivňuje, protože jde o náhradní dobu pojištění, které se hodnotí plně a tzv. vyloučenou dobu. Jistě nejde o mezeru v zákoně – ten udržuje určitou výši důchodu u mladých invalidů do 28 let, není však důvod, aby ji udržoval u 37letého člověka. Kdybyste mimo tuto péči o děti do čtyř let skutečně pracovala (tj. byla sociálně pojištěná), takto nízký důchod byste jistě neměla. Můžete zkontrolovat osobní list důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí, zda na měn jsou uvedena všechna zaměstnání.

Jak se bude počítat starobní důchod někdy za cca 20 let, kdy dosáhnete důchodového věku nikdo neví. Doporučil bych spíše nyní nic neplatit a počkat, jak se situaci vyvine.