Proč se mi nezvýšil invalidní důchod při změně z I. na II. stupeň?

Otázka:

Dobrý den, byl mi změněn stupeň invalidního důchodu – z I.st na stupeň II. Finanční částka je ale stejná jako u stupně I. V čem tedy spočívá změna, když se mi zhoršil zdravotní stav, nemohu pracovat tak jako dříve ale vlastně se nic nezměnilo? Děkuji.

Odpověď:

Proč se mi nezvýšil invalidní důchod při změně z I. na II. stupeň?

Z jakého důvodu nedochází u osob, které před 1. 1. 2010 pobíraly částečný invalidního důchod ke zvýšení vypláceného důchodu při změně invalidity z I. na II. stupeň, jsem vysvětloval zde. Zjednodušeně řečeno jste invalidní důchod pro invaliditu I. stupně již měla (máte) výplácený ve výši invalidního důchodu pro invaliditu II. stupně. Není proto možné důchod při změně stupně invalidity na II. stupeň zvyšovat, neboť v dané výši ho již pobíráte.

K změně výše dochází až u důchodů přiznaných po 31. 12. 2009. Invalidní důchod pro invaliditu I. stupně se však v těchto případech počítá nevýhodněji, než byl dříve počítaný částečný invalidní důchod, který se následně tranformoval na I. stupeň. Ač se vám to tak nyní nemusí zdát, tak jste na celé situaci “vydělala”, neboť pokud by vám byl invalidní důchod přiznán po 31. 12. 2009, po celou dobu byste pobírala nižší důchod a na současnou výši by se zvýšil až nyní po zvýšení na II. stupeň.