Budu vracet důchody za dobu, kdy jsem pobírala invalidní důchod a pracovala?

Otázka:

Dobrý den,
mám invalidní důchod 3. stupně, ale jakmile mi to zdravotní stav dovolí, chci zase začít pracovat na plný úvazek. Počítám s tím, že potom o důchod přijdu, nicméně to už ho nebudu potřebovat, když budu schopna normálně fungovat. Našla jsem zde v poradně, že nástup do práce se speciálně hlásit nikde nemusí, což mi ale není jasné – když například u kontrolní lékařské prohlídky řeknu, že už x měsíců pracuji, asi budou chtít důchod vrátit zpětně. Nebo ne? I když je pravda, že třeba po měsíci nebo dvou, které “zvládnu”, ještě není jisté zda-li to zvládnu dlouhodobě. A mám hlásit případnému zaměstnavateli, že pobírám plný invalidní důchod, aby zdravotní a sociální pojištění nebylo placeno dvakrát?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu vracet důchody za dobu, kdy jsem pobírala invalidní důchod a pracovala?

Váš dotaz vychází z chybné domněnky, že zaměstnání invalidních důchodců není možné. Výdělečná činnost invalidních důchodců není zákonem nijak omezena. Pokud vám bude stupeň invalidity při kontrolní lékařské prohlídce (KLP) snížen nebo odejmut, žádné důchody zpětně vracet nebudete. To se neděje nikdy, ať je důvod ke snížení stupně invalidity (nebo k jeho odebrání) jakýkoliv – § 56 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Běžně se dokonce stává, že po konání KLP, která má za následek snížení nebo odejmutí invalidity, přijdou ještě jedna až dvě splátky důchodu ve stejné výši a ani ty se nevrací.

Ano, případnému zaměstnavateli pobírání invalidního důchodu nahlaste – s dvojitým placením zdravotního ani sociálního pojištění to však nesouvisí.