Zvýší se invalidní důchod po změně stupně invalidity, když nebudu mít dobu pojištění?

Otázka:

Dobrý den.
Nejdříve Vám chci poděkovat za Vaše srozumitelné odpovědi, které pomůžou obyčejným lidem orientovat se v našem složitém systému. Je mi 51 let, mám invalidní důchod II. stupně bez kontrol, odpracováno mám dle informativního osobního listu důchodového pojištění více jak 35 let. Nyní moje otázky :
1) V případě, že bych ze zdravotních důvodů zůstala doma a již nepracovala (neplatila SP ani ZP), jak to bude až dosáhnu starobního důchodu ( zůstane mi ten invalidní, nebo mi vypočítají starobní důchod pokrácený).
2) V případě, že bych ze zdravotních důvodů zůstala doma a již nepracovala (neplatila SP ani ZP), a zhorší se mi můj zdravotní stav natolik, že dostanu III. stupeň invalidního důchodu. Zvětší se mi výše vypláceného důchodu, nebo ČSSZ mi sice III.stupeň přizná, ale nedostanu navýšeno z důvodu že jsem nepracovala? Děkuji za odpovědi a přeji příjemný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zvýší se invalidní důchod po změně stupně invalidity, když nebudu mít dobu pojištění?

Jak se postupuje při dosažení důchodového věku invalidních důchodců, vysvětluji v tomto článku. Pokud získáte potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod a požádáte si o něj, ČSSZ ho spočítá. Pokud bude starobní důchod nižší než invalidní důchod, žádost zamítne a budete dále pobírat invalidní důchod. Pokud bude starobní důchod vyšší, bude vám přiznán.

Při výpočtu invalidního důchodu po změně stupně invalidity se již získání potřebné doby pojištění nesleduje. Ke zvýšení invalidního důchodu by tedy došlo i v tomto případě.