Mohu žádat o obnovení vdovského důchodu, aniž bychom bydleli ve společné domácnosti?

Otázka:

Dobrý den, v lednu mi zanikl vdovský důchod. Nyní pečuji o nemocnou maminku,chystám pravidelně léky, vozím ji k lékaři, jsme v denním tel a osobním kontaktu, dovážím jí jídlo, kontroluji aplikaci inzulínu, léků, uklízím a maminka si přeje(ač bydlí s mým bratrem a mojí švagrovou- nechce aby jí pomáhali- mají velmi narušené vztahy), abych o ní dále pečovala já, alespon do doby než bude nutná denní nepřetržitá péče.Nyní vyřizujeme příspěvek na péči a vypadá to na 2 st. závislosti… Dotaz zní, mohu žádat o obovení vdovského důchodu, aniž bychom bydleli ve spol. domácnosti? Bydlím cca 10 minut od jejího bydliště, děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu žádat o obnovení vdovského důchodu, aniž bychom bydleli ve společné domácnosti?

Pokud nepovedete společnou domácnost, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu z důvodu péče o rodiče alespoň v II. stupni závislosti mít nebudete – § 50 odst. 2 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb. I kdybyste bydlela hned ve vedlejším vchodě.

Společnou domácností je podle § 24 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Nestačí tedy za opečovávanou osobou docházet.