V Rakousku mi zamítli žádost o invalidní důchod, protože neuznávají náš zdravotní posudek

Otázka:

Jak a kde pozadat o rakousky invalidni duchod. Pozadal jsem o invalidni duchod v CR protoze jsem v poslednich 20 letech pracoval v Rakousku tak CSSZ zjistovala doby pojisteni v obou statech vyslo to zhruba 15 let pojisteni v kazdem state. Z Rakouska mi prisel domu dopis ze se duchod zamita. Jestli jsme spravne pochopili preklad tak neznavaji nas zdravotni posudek. Z CR jsem dostal 1. Stupen 45 % invalid. Castka 3 900 za 30 let prace. Tak chci znovu pozadat v Rakousku . Dekuji za radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V Rakousku mi zamítli žádost o invalidní důchod, protože neuznávají náš zdravotní posudek

Jednotlivé země EU se mezi sebou neuznávají posouzení zdravotního stavu, protože každá země má jiné podmínky, podle který invaliditu posuzuje. Rakousko vám nepřiznalo invalidní důchod, protože podle rakouských předpisů nejste invalidní, a ne protože neuznávají český posudek o invaliditě.

Požádat o důchod z Rakouska můžete stejným způsobem, jakým jste uplatnil první žádost o invalidní důchod (tehdy o český i o rakouský), tj. na místně příslušné OSSZ. ČSSZ poté opět žádost postoupí nositeli pojištění v Rakousku, který v dané věci opětovně rozhodne.

Otázka doplněna:

Dobry vecer, to znamena, ze si nemuzeme primo zazadat v Rakousku? Kde najdeme rakouske posouzeni invalidity? Dekuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Žádost o důchod určitě můžete uplatnit i přímo u rakouského nositele pojištění (důchodového úřadu), ale výsledek řízení tím nijak neovlivníte. Pouze potřebné doklady předložíte rakouskému nositeli pojištění přímo, u žádosti uplatněné na OSSZ by byly doloženy prostřednictvím OSSZ.

Nerozumím, co myslíte dotazem „Kde najdeme rakouské posouzení invalidity“? Jestliže máte na mysli rakouské právní předpisy v důchodové oblasti, tak ty já neznám – nejsem schopen pojmout zákony téměř tří desítek států EU. S podmínkami přiznání rakouského invalidního důchodu vás seznámí rakouský důchodový úřad.