40 let v Maďarsku a změna data přiznání starobního důchodu

Otázka:

Dobry den,
zijeme uz 40 let v Madarsku a moje manzelka sla podle madarskych zakonu 25.02.2016 do duchodu. Ponevedaz i v cesku ma odpracovane roky, dostala “rozhodnuti” od Ceske spravy soc.zabezpeceni, ze ma narok z ceske strany na starobni duchod od 25.10.2013 ale priznali podle narizeni 883/2004 EU duchod jen od 25.02.2016.
Co muzeme delat? Staci jen zadat o zpetne zaplaceni starobniho duchodu nebo na to nema manzelka narok?
Za odbornou pomoc predem dekujeme.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

40 let v Maďarsku a změna data přiznání starobního důchodu

Při sepisování žádosti o důchod zřejmě vaše žena neznala přesné datum, kdy v Česku dosáhla důchodového věku a i žádost o český důchod s ní byla sepsána od stejného data jako je přiznán maďarský důchod (maďarský nositel pojištění neodpovídá za určení data přiznání důchodu z jiného státu).

Nyní můžete požádat Českou správu sociálního zabezpečení o změnu data přiznání důchodu na datum dosažení důchodového věku, tj. od 25. 10. 2013 – o tuto změnu je třeba požádat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání českého důchodu – § 86 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb. Žádost o změnu data přiznání doporučuji adresovat přímo ČSSZ.