Invalidní důchod přiznaný v roce 1985 a jeho nízká výše

Otázka:

. Rada bych porozumela nekolika vecem.
1.Plny invalidni duchod z mladi mi byl uznan uz v r.1985, od te doby prochazel valorizaci, ale zmena podminek po 89 r. se v jeho vysi neobrazila. V r2010 doslo ke zmene z plneho ID na ID 3.st, a tak jsem dosahla v r 2019 na 9100Kc V dnesni dobe ovsem ID z mladi cini i 13.000kc a pak je dale valorizovan, presto jsem za totoznych vstupnich podminek po 34 letech ID dosahla pouze na 70% castky, ktera se prisuzuje dnes primo v okamziku priznani ID.. Proc se proste poprevratova kriteria do vyse meho ID vubec nepromitla?
2. V r. 2019 jsem ovdovela. Tehdy mi byl priznan k memu ID duchod vdovsky. Aby mi byl vdovsky duchod priznan, v tu chvili mi byl ID zkracen o 2/3 na pouhe 3000 Kc Ackoli si zvlast nestezuji, z manzelova starobniho duchodu mi priznali jeho nadpolovicni vetsinu , tj 10000, nerozumim dost principu vypoctu a ve vysledku tak ani nevim jaky duchod vlastne pobiram,
3. V souvislosti s blizicim se duchodem starobnim, bych se pak jeste zeptaoa, co se stane dal., jestli se bude neco menit, nebo co z takoveho soubehu duchodu vlastne plyne, a jak je pripadne pred urady vykazovat. Da se vlastne jeste mluvit o duchodu invalidnim, kdyz se smrskl do nrpatrna a zasasni castka je vlastne duchod vdovsky?
P. S. Uz jen vecna pripominka . Prijde mi trochu nefer ze ovdovely/a manzel/ka disponuje s castkou u niz se prilis neprihlizi k tomu, ze zije sam/a.
, je hendikepovany, v mem pripade i bezdetny Je to astronomicky rozdil, zvlast u prazskrho bydleni, nez kdyz se zije ve dvou a ani kompenzace duchodem vdovskym na to valny vliv mema
Dekuji za odpovedi

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod přiznaný v roce 1985 a jeho nízká výše

1. Přiznaný invalidní důchod se zvyšuje v rámci valorizací. Obecně platí, že dříve přiznané důchody bývají nižší, než důchody přiznané později, což je dáno tím, jakým způsobem se stanovuje výpočet důchodu v novém roce a jakým způsobem se stanovuje valorizace. Valorizace zjednodušeně nestačí pokrývat rychlost zlepšování nového výpočtu. Toto ovlivňuje nejen výpočet a valorizaci invalidního důchodu, ale i všechny dříve přiznané důchody. Do roku 2006 byly důchody přiznané před rokem 1996 (za starého zákona o sociálním zabezpečení) valorizovány více než důchody přiznané později, což toto mírně kompenzovalo. Proč se toto už neděje, je otázka na ty, kteří o valorizacích rozhodují.

2. Pobíráte invalidní důchod pro invaliditu III. stupně a vdovský důchod. Tuto skutečnost máte uvedenu na rozhodnutí o přiznání vdovského důchodu a stejně tak na každém oznámení o zvýšení důchodu (valorizaci). Výpočet krácení při souběhu důchodů vysvětluji v tomto článku.

3. Tématu přechodu z invalidního důchodu do starobního se věnuji zde. O starobní důchod si můžete požádat a ČSSZ rozhodne a přizná vám ho, pokud bude vyšší než invalidní důchod (jeho nepokrácená výše). Aby vám mohl být starobní důchod přiznán, musíte získat alespoň jeden rok pojištění (např. zaměstnání).

Důchody nejsou přiznávány podle vámi uváděných kritérií – k tomu slouží jiné dávky, např. příspěvek na bydlení a jiné dávky v hmotné nouzi.

Samozřejmě, že se stále dá mluvit o invalidním důchodu. To, že je pokrácen z důvodu souběhu výplaty s jiným důchodem, na uvedeném nic nemění.