Syn rok pracoval a rok marodil. Měl mu být přiznán invalidní důchod z mládí?

Otázka:

Dobrý den,
mému synovi je 29 let, v 17 letech onemocněl,ale nastoupil do práce, kde vydržel necelý rok, protože ji musel ukončit kvůli nemoci, kdy pobíral rok nemocenskou a pak mu byl přiznán invalidní důchod, ve kterém je do dnes a to ve 3. stupni. Jeho důchod činí 4050 Kč. Má nárok na důchod z mládí, který nepobírá? V nejnovějších zdravotních záznamech z roku 2015 je dokonce duchod z mládí napsán. Děkuji

Odpověď:

Syn rok pracoval a rok marodil. Měl mu být přiznán invalidní důchod z mládí?

Přečetěte si tento článek o ochranném výpočtu invalidní důchodů. Vašemu synovi nemůže být přiznán invalidní důchod z mládí, protože (zřejmě) studovat a dokonce pracoval. Zjednodušeně: invalidní důchod z mládí se přiznává osobám, které se staly invalidní před 18. rokem věku a nezískaly žádnou dobu pojištění (protože ani nemohly). To není případ vašeho syna.

Zákon o důchodovém pojištění však chrání i mladé invalidní důchodce (do 28 let), kdy jim za zákonem stanovených podmínek (popsaných ve výše uvedeném článku) zaručuje určitou minimální výši invalidního důchodu, která je v případě invalidního důchodu III. stupně totožná s výší invalidního důchodu z mládí.

Svoji snahu byste tedy měla obrátit směrem ke zjištění, zda synovi mezi 18. rokem věku a přiznáním invalidního důchodu nechybí více než jeden rok pojištění. Pokud by mu chyběl méně než jeden rok, má být důchod spočítán podle informace uvedené v článku, na který odkazuji výše.