Měla jsem nárok plný ID, když mám invaliditu z mládí, kterou jsem v 18 letech neuplatnila?

Otázka:

Dobrý den, jsem invalidní od dětství, o důchod jsem si ale žádala až v roce 2006, kdy mi bylo 50 let ten mi nebyl přiznán až teprve v roce 2007 a to pouze v I. stupni, měla jsem nárok tehdy plný ID , když mám invaliditu z mládí, kterou jsem bohužel v 18 letech /r.1974/ neuplatnila, ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Měla jsem nárok plný ID, když mám invaliditu z mládí, kterou jsem v 18 letech neuplatnila?

Datum uplatnění žádosti není podstatné. Pokud jste byla uznána částečně invalidní od roku 2007, tak nevím, jak jste dospěla k názoru, že máte “invaliditu z mládí”?

O invalidní důchod z mládí se nemohlo jednat jednak z toho důvodu, že invalidní důchod z mládí odpovídal plnému invalidnímu důchodu (vy jste byla uznána jen částečně invalidní) a šlo o občana, který nemohl být prakticky zaměstnán – § 27 odst. 2 zákona č. 101/1964 Sb. Ani jednu z podmínek jste zjevně nesplnila. Na plný invalidní důchod jste tedy nárok neměla, protože jste byla uznána jen částečně invalidní.

Vzhledem k tomu, že důchody se doplácí nejvýše pět let zpětně, nemá uvedené stejně smysl řešit.