Jak ČSSZ vlastně dosadí do kalkulačky či výpočtu správný počet let?

Otázka:

Dobrý den, v souvislosti s mým nedávným dotazem na reklamaci výpočtu důchodu mi unikla ještě jedna důležitá skutečnost: Jak ČSSZ vlastně dosadí do kalkulačky či výpočtu správný počet let ? Jde o to poslední období, o kterém nemá ČSSZ k datu žádosti žádné info.
Pokud podám žádost o důchod třeba ke dni 28.2.2019 4 měsíce předem a budu přitom na ÚP, jak posoudí koncové období? Já mám např. vypočteno, že při pobytu na ÚP až do 27.2.2019 mi těsně vyjde ještě jeden celý rok pro výpočet ( 44,1 let) se započítáním 80% na ÚP. Ale ČSSZ má k dispozici pouze poslední informativní list s údaji pouze k 31.12.2017. Za 2018 dostane až někdy v dubnu 2019 po ročním zúčtování mezd ve mzdové účtárně.
Dále možná může ČSSZ zjistit ke dni výpočtu, že jsem např.na ÚP, nebo pracuji či vůbec mi už neběží doba pro výpočet. Jak ale naloží s tím budoucím obdobím do 27.2.2019, které já nutně potřebuji zahrnout, aby přibyl další celý rok do výpočtu? ČSSZ neví, kde budu v prosinci, lednu, únoru a předpokládat to nemůže, tedy mi zahrne minimálně o ten jeden rok méně. Navíc dokonce nebude mít k dispozici údaje o ročním výdělku za rok 2018, který dostane až někdy v dubnu 2019, ale já žádám k 28.2.2019. Znamená to snad už dopředu počítat s automatickou žádostí o přepočet důchodu a doložit nárokové období do 27.2.2019, se kterým ČSSZ nepočítala, přičemž ta k tomu přidá ty výdělky za rok 2018, které jí mezitím dorazí ze mzdové účtárny ? Vůbec jsem tady dotaz takového typu nenašel.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak ČSSZ vlastně dosadí do kalkulačky či výpočtu správný počet let?

Toto samozřejmě naprosto standardní situace, která nastává prakticky u každé žádosti o důchod a ČSSZ s ní umí poradit.

Není pravda, že by byl ELDP za rok 2018 zaslán do evidence ČSSZ až v dubnu 2019 – OSSZ si ho vyžádá při sepisování žádosti o důchod – § 39 odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb. Evidenci na úřadu práce doložíte potvrzením z tohoto úřadu s údajem o evidenci “od …… dosud” a ČSSZ dobu evidence rovnou zhodnotí až do dne předcházejícímu dni přiznání důchodu, tj. ve vašem případě do 27. 2. 2019.