Může být posun data přiznání brán jako účelová záležitost?

Otázka:

Dobrý den, jelikož se mi blíží odchod do předčasného důchodu ( volba je natvrdo mezi dvěma uvedenými daty), dovolím si oprášit svůj starý dotaz a poněkud upřesnit.
31.7.2019 končím současný pracovní poměr. Zda budu od 1.8. na ÚP nebo následně brzy opět v zaměstnání nevím.
V každém případě podám hned 1.8.2019 na OSSZ ( tedy necelých 5 měsíců před datem ) žádost o předčasný důchod k 27.12.2019, kdy budu mít o několik dnů splněno 45 let pro výpočet, i kdybych byl celou dobu na ÚP za 80% (se započítáním ZVS a prázdnin ) – zároveň si při obdržení výměry k tomuto datu ověřím, že mi ČSSZ správně těch 45 let uznala z podkladů OSSZ – navíc výdělky do 31.12.2018 má ČSSZ k dispozici, takže důchod bude vypočítán přesně.
.
Rozhodnutí zřejmě obdržím v říjnu či listopadu. To už ale budu znát koeficient nárůstu pro kalkulačku 2020 a mohu tedy zhruba porovnat, zda je výhodnější si požádat o přepočet k 1.1.2020, tedy jen o 4 dny posun. Vláda hodlá na 2020 přidat nad rámec běžné valorizace a tak není jasné, co bude výhodnější.
Ale nevím, když tam znovu hned pošlu žádost o přepočet k 1.1.2020, jak ČSSZ důchod vypočítá, když vůbec nebude mít k dispozici mé výdělky za rok 2019 ( zam. do 07 + další zam. či ÚP od 1.8.).
Přepokládám, že pouhý posun o 4 dny nebude brán jako nějaká účelová záležitost a ČSSZ odmítne tento přepočet.
.
Také předpokládám, že žádost o předčasný důchod k 27.12. podaná na OSSZ a předložená ÚP je vážným důvodem proto, abych nemusel přijmout takovou nabídku práce zprostředkovanou ÚP, která by nebyla limitována tímto datem a ÚP mě nevyřadil ( tedy požadoval bych např. PP na dobu určitou do 26.12. – dny potřebuji pro těch 45 let výpočtu ) Děkuji za případnou odpověď i když vím, že podobný dotaz jsem Vám již pokládal.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může být posun data přiznání brán jako účelová záležitost?

Vláda sice letošní valorizaci cca o 200 Kč uměle navýšila, ale i při minulé valorizaci byl nový výpočet běžně o 500 Kč až 600 Kč vyšší. Vzhledem k růstu průměrné mzdy, která nový výpočet ovlivňuje, je téměř jisté, že i přes “zlepšenou” valorizaci bude výpočet nového roku opět vyšší.

ČSSZ minimálně za část roku 2019 vyměřovací základy znát bude, protože OSSZ si po sepsání žádosti vyžádá ELDP za zúčtované období roku 2019 od současného zaměstnavatele. Zbytek roku (ať už ELDP nebo potvrzení o evidenci na ÚP) se doloží po Novém roce, kdy si budete muset požádat o úpravu důchodu se zohledněním zbylých výdělků nebo vyloučených dob.

Žádat o změnu data přiznání důchodu je vaše zákonem dané právo – § 86 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb. Pokud si o něj požádáte, ČSSZ ho provede. Důvod nikdo zkoumat nebude.

Podmínky úřadu práce pro setrvání v jejich evidenci neznám – musíte se domluvit přímo s referentkou ÚP.