Zvýšení vdovského důchodu při dosažení důchodového věku

Otázka:

Dobry den. Mám dotaz ohledně vdovského důchodu. Pobírám ho od roku 2009 a v té době jsem měla invalidní důchod plny. V roce 2013 v únoru mi byla invalidita snížena na ll. stupeň, tak jsem to řešila předčasným důchodem, jelikož jsem neměla nárok na podporu a zaměstnání jsem nesehnala. Nyní jsem od 29. 11. 2013 ve starobním důchodě a tak by mě zajímalo, jestli mam nárok na vdovský důchod pouze ve výši 25 % jako dosud anebo si mám zažádat o vdovský důchod ve výši 50 %, jak všude uvádíte, že na to je nárok. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zvýšení vdovského důchodu při dosažení důchodového věku

K odpovědi na váš dotaz mohu použít citaci z našeho článku o vdovském důchodu:

„Vdovský důchod se skládá z tzv. základní a procentní výměry. Výše základní výměry vdovského důchodu v roce 2013 činí 2.330 Kč měsíčně (v roce 2014 to bude 2.340 Kč). Výše procentní výměry vdovského důchodu činí 50 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu třetího stupně, na který měl nebo by měl nárok manžel v době smrti. Výši vdovského důchodu tedy ovlivňují výdělky a doba pojištění zemřelého. Důchod se skládá ze součtu základní a procentní výměry.

V případě, že pozůstalá již pobírá invalidní nebo starobní důchod, vyplácí se pouze polovina procentní výměry vdovského důchodu, tedy čtvrtina procentní výměry důchodu zemřelého a základní výměra se již k vdovskému důchodu nevyplácí.“

Výše uvedená citace situaci zjednodušuje kvůli pochopení laické veřejnosti. Na krácení vdovského důchodu jsem odpovídal např. zde.

Polovina procentní výměry důchodu zemřelého by vám náležela pouze v případě, že byste sama žádný důchod nepobírala, příp. pokud by váš starobní důchod byl nižší než nepokrácený vdovský důchod – v tom případě by ale došlo k pokrácení vašeho předčasného důchodu.

Z výše uvedeného vyplývá, že dosažením důchodového věku nedochází k žádné změně ve výši vám vypláceného vdovského důchodu.  Vdovský důchod máte pokrácený, protože pobíráte dva důchody – předčasný starobní a vdovský. Předčasný starobní důchod se vám pak vyplácí v plné výši, vdovský důchod se vyplácí ve výši poloviny procentní výměry (což je čtvrtina procentní výměry důchodu zemřelého). Vše byste měla mít popsáno také na rozhodnutí o přiznání předčasného důchodu. Dosažením důchodového věku se na tomto nic nemění (mimochodem od 29. 11. 2013 nejste ani ve „starobním důchodu“, pouze jste dosáhla důchodového věku, ale stále vám náleží předčasný starobní důchod).