Zvýšení invalidity na III. stupeň a konec podpůrčí doby nemocenské

Následující otázka navazuje na odpověď zveřejněnou zde.

Otázka:

Dobrý den,
jsem zaměstnán v agentuře, která zaměstnává lidi s postižením, tj. s invalidními důchody, pobírám čid a od 1.6.2015 jsem na nemocenské s jinou diagnozou a bylo mi sděleno, že nejspíš dostanu PID…jenže to by mi nemocenská skončila za 70 dní a co potom? V práci semnou počítají, ale při karcinomu to vypadá na léčbu do konce roku, smlouvu mám do 31.12.2016 a o práci bych nechtěl přijít, jak mohu postupovat v případě uznání pid abych o práci nepřišel a popřípadě mohl bych si u kontroly LPK říct, že mi postačí čid , když budou chtít uznat PID? Popřípadě jak to řešit dále s PID, když mi skončí podpůrčí doba 70 dní, abych o práci nepřišel a mohl se vrátit, když semnou počítají? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zvýšení invalidity na III. stupeň a konec podpůrčí doby nemocenské

Pokud vám bude skutečně přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a v návaznosti na to po vyčerpání podpůrčí doby i ukončena výplata nemocenských dávek, máte v zásadě dvě možnosti:

  1. Lékař vám neukončí neschopenku a vy budete dále marodit – nebudete mít sice nárok na nemocenskou, ale neschopenka bude dále sloužit jako “omluvenka” do zaměstnání. Na tomto postupu však musíte být domluven se svým lékařem.
  2. S koncem podpůrčí doby ukončíte neschopenku a se zaměstnavatelem se domluvíte na neplaceném volnu.

Pokud vám bude chtít posudkový lékař přiznat třetí stupeň invalidity a budete požadovat nižší, nedokáži odhadnout jeho reakci. Pokud však bude rozumný, myslím, že by mělo jít se domluvit.