Zpětné přiznání starobního důchodu a vdovský důchod

Otázka:

Pobírám vdovský důchod,stále pracuji a chtěla by jit do důchodu.Přesluhuji 5 let a chci zpětně za tuto dobu částku důchodu dostat najednou.Vdovský důchod je11000 kč celkem.Prosím jak bude postupováno při výpočtu této částky.Moje procentní výměra důchodu bude asi 10000 Kč.Děkuji za zpávu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zpětné přiznání starobního důchodu a vdovský důchod

Princip se stále stejný, i když se starobní důchod přiznává zpětně – vysvětluji ho v tomto článku. Ke dni přiznání dalšího (ve vašem případě starobního) důchodu se porovnají obě výše důchodu, které mají být vypláceny. Vyšší důchod je přiznán v plné výši (většinou jde o starobní), nižší důchod se vyplácí ve výši poloviny procentní výměry důchodu. To se stane zpětně ke dni přiznání starobního důchodu. ČSSZ poté zjistí, kolik peněz vám v daném období bylo vyplaceno, a kolik jste měla pobírat (po výše popsaných úpravách) a zašle vám doplatek ve výši rozdílu.

Ve vašem případě bude starobní důchod vyšší než vdovský, takže bude vyplácen v plné výši a vdovský důchod bude vyplácen ve výši poloviny procentní výměry důchodu.