Zpětné přiznání invalidního důchodu a vracení sociálních dávek

Otázka:

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, známá dochází na úřad práce a nyní jí byl po úraze přiznán invalidní důchod třetího stupně. Na vyřízení a výplatu důchodu má čekat 3 měsíce. Za tu dobu je stále v evidenci úřadu práce. Jakmile dostane důchod pozpátku… ty 3 měsíce, bude muset část důchodu vracet sociálce? Nebo tím, že se odtud odhlásí, už sociálka nebude mít nárok ji strhnout nějaké peníze z důchodu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den!

Odpověď:

Zpětné přiznání invalidního důchodu a vracení sociálních dávek

Nevím, zda máte na mysli, podporu v nezaměstnanosti nebo např. životní nebo existenční minimum.

Pokud by šlo o podporu v nezaměstnanosti, tak od chvíle, od které paní bude přiznán invalidní důchod, bude zpětně vyřazena z úřadu práce a příp. podpora v nezaměstnanosti jí nebude náležet a bude ji muset vrátit.

Pokud by šlo o dávky životního minima apod., ty se řídí reálným příjmem v daném měsíci a i při zpětném přiznání by se nevracely (za měsíce, ve kterých paní reálné od ČSSZ neobdržela žádné peněžní prostředky).

To, že vaše známá byla uznána invalidní, neznamená, že ji bude invalidní důchod přiznán. Je třeba také splnit podmínku potřebné doby pojištění. O přiznání invalidního důchodu rozhodne ČSSZ.